Cep telefonu ve internet bu çağda olmazsa olmazımız. Ancak bunların hayatımızın bir parçası haline gelmesi, kontrolsüz bir harcama yapmamızı gerektirmiyor. Posta'dan Bilal Emin Turan'ın haberine göre, haberleşmeye hane başına yılda 2878 lira gidiyor. Sık sık telefon değiştirmeye de çok hevesliyiz...

Ticaret Bakanlığı'nın yayınladığı Türkiye İsraf Raporu'na göre; Türkiye'de her 100 vatandaştan 84'ünün cep telefonu var. Hatta 100 kişiden 13'ünde birden fazla telefon bulunuyor. Telefonların yüzde 94'ü akıllı yani internete bağlanabilme özelliğine sahip. Akıllı telefona sahip olanlar arasında 'lise mezunu' olanlar ilk sırada, 'ortaokul mezunu' olanlar ikinci sırada 'ilkokul, üniversite ve lisansüstü' mezunu olanlar üçüncü sırada yer alıyor.

3-4 YILDA BİR DEĞİŞİYOR

Bireylerin cep telefonu değiştirme süresi ortalama 3.7 yıl. Genç yaştakiler daha ileri yaş gruplarına göre cep telefonunu daha sık değiştiriyor. 18-24 yaş grubundaki her 100 kişiden 24'ü iki yılda bir, 9'u her yıl, 13'ü üç yılda bir telefon değiştiriyor. Bir başka deyişle; dövizin etkisiyle cep yaksa da gençler arasında telefon israfı daha yüksek. Üstelik her 100 kişiden 31'i telefonunu yeni model çıktığı için değiştiriyor.

ORTALAMA 240 LİRA

İletişim giderleri sadece telefondan ibaret değil. Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği'nin verilerine göre; 4 kişilik bir ailenin ortalama haberleşme gideri, vergiler dahil aylık ortalama 240 lira, yıllık ise 2 bin 880 lira. Sabit telefona aylık ortalama 26 lira, GSM operatörlerine 30 lira ödeme yapılıyor. Sabit internet bağlantısı için de aylık ödenen 44 lira.

AİLE PAKETLERİ FATURAYI DÜŞÜRÜR

Bazı GSM operatörleri, 1 kişinin geçiş yapması halinde artı 4 kişiye kadar ortak paylaşım yapabileceği paketler sunuyor. Bu paketlerle dakika, internet ve SMS'leri aile bireyleri arasında paylaşılabiliyor. Birçok pakette internet, dakika ya da SMS kullanılmadan ay sonunda siliniyor. Yani devretmiyor. Aile paketleri bu anlamda bireylerin ihtiyacına göre bir paylaşım yapmayı da olanaklı kılıyor. Üstelik 5 kişiye yarayan bu paketin aylık fiyatı, 2 kişinin normal abonelik ücretine denk.

KOTA AŞIMI OLUYORSA...

Kota aşımı olacağını anladığınızda hemen 10-15 lira gibi ücretlerle ek konuşma veya internet paketi alabilirsiniz. Bu yolla daha fazla ücretlendirmeye maruz kalmazsınız. Operatörünüzün uygulamasını indirerek, geçtiğimiz aylarda ortalama ne kadar internet, dakika kullandığınıza bakıp tarifenizi güncellemeniz de bir yöntem. İnternet çok gidiyorsa 3G'ye geçmeyi deneyin.