Starry Sky-2 isimli hava aracı bu hız kapasitesiyle ABD'yi bir uçtan bir uca yarım saatte geçebilecek. Starry Sky-2 saatte 7,344 kilometre hızla uçabiliyor.

Çin'den yapılan açıklamada Starry Sky-2'nin hangi alanlarda kullanacağı net bir şekilde belirtilmezken uzay teknolojisini geliştirmeye devam edecekleri duyuruldu.

Hipersonik askeri yarış kızışıyor
Dünyanın teknoloji devi ülkeleri yıllardır sesten daha hızlı füzeler ve askeri araçlar yapmak için bir biriyle yarışıyor. ABD Hava Kuvvetleri, 2015 yılında yaptığı bir açıklamada amaçlarının 2023 yılına kadar sesten daha hızlı yani hipersonik bir silah üretmeyi hedeflediklerini kaydetti. Bu yıl içinde Rusya ise ilk hipersonik füzesini başarıyla test ettiğini açıkladı.

Hipersonik teknolojisi yolcu taşımacılığında da kullanılıyor. ABD'li uçak üreticisi Boing, New York'la Londra arasını 120 dakikada kat edebilecek bir uçak üzerinde çalışıyor.

Hipersonik füzeler fırlatıldıktan sonra atmosferden çıkıp uzayda ilerliyor. Belli bir sürenin ardından bu füzeler alçalarak tekrar atmosfere girip bir uçağın yapabileceği en yüksek hızda ilerlemeye devam ediyor. Alçak yörüngeleri ses hızını aşan füzelerin radarlar tarafından tespit edilmesini güçleştiriyor.