Son yapılan araştırmaya göre, 2020 yılının ilk çeyreğinde en çok satan Android telefon belli oldu. 2020 yılının ilk çeyreğinde Batı Avrupa’da Samsung’un satış rakamları yüzde 21, Huawei’nin ise yüzde 40 düşüş yaşamıştı.

Canalys’in verilerine göre, Xiaomi Redmi Note 8 / 8T 2020 yılının Ocak ve Şubat aylarında Dünya çapında en çok satan akıllı telefon olmuştu. Bununla birlikte Strategy Analytics’in son araştırmasına göre, tahtın yeni sahibi Mart – Nisan satışlarına göre Samsung Galaxy A51 oldu. Samsung, 2020 yılının ilk çeyreğinde 6 milyon orta sınıf akıllı telefon satmayı başardı ve ek olarak yüzde 2.3 oranında pazar payı elde etti. Çeyrek boyunca en popüler ikinci Android akıllı telefon, yüzde 1.9 pazar payı ile Redmi 8 oldu.

En çok satan Android telefon A51 olurken, üçüncü sırada bir diğer Samsung ürünü olan Galaxy S20+ modeli bulunuyor. En çok satan altı telefon listesinde bulunan tek amiral gemisi de S20+ oldu. Samsung Galaxy A10s ise yüzde 1.6 pazar payı ile dördüncü sırayı kaptı. A10s’in ardından Xiaomi Redmi Note 8 ise yüzde 1.6 pazar payı ile beşinci oldu. Son sırada ise yüzde 1.4 pazar payı ile Galaxy A20s bulunuyor.

Listeye baktığımız zaman, 2020 yılının ilk çeyreğinde en çok satan altı akıllı telefondan dördü Samsung üretimi. Ayrıca Strategy Analytics tarafından ortaya konulan verilere göre, tüketicilerin artık amiral gemisi telefonlar yerine, az miktarda para karşılığında iyi özellikler sunan akıllı telefonlar ile ilgilendikleri ortaya çıktı.