Google, Play Store'da listelenen 22 uygulamayı kaldırdı. Bu uygulamaların, telefon sahiplerinin bir Reklamı tıkladığı iddiasında bulunarak reklamverenleri kandırmak ve gelir toplamak için tasarlandığı belirtildi. Kaldırılan 22 uygulama, Android cihazlar arasında 2 milyondan fazla indirildi.

Kötü amaçlı uygulamalar, çeşitli iOS ve Android telefonlarda çalışan diğer uygulamalar gibi davranmak için kötü amaçlı yazılımlar kullanıyor. Bir komut ve kontrol sunucusu aracılığıyla reklam istemek üzere yönlendiriliyor. Kullanıcının dikkatini sahte uygulamalara çekmemek için, gizli bir tarayıcı penceresinin içinde sahte reklam tıklamaları oluşturuluyor.

33 farklı markanın, 249 farklı Android telefonunda yer alan ve 4.4.2'den 7.x'e kadar birçok telefonda bulunan uygulamaların listesini aşağıda görebilirsiniz:

Sparkle FlashLight
Snake Attack
Math Solver
ShapeSorter
Tak A Trip
Magnifeye
Join Up
Zombie Killer
Space Rocket
Neon Pong
Just Flashlight
Table Soccer
Cliff Diver
Box Stack
Jelly Slice
AK Blackjack
Color Tiles
Animal Match
Roulette Mania
HexaFall
HexaBlocks
PairZap
Bunlardan herhangi birini Android cihazınıza yüklediyseniz, hemen kaldırın. Bu uygulamaların bir kısmı iOS için de geçerli. O yüzden yukarıda yer alan uygulamalardan biri iOS cihazınızda yüklüyse aynı şekilde silin.(Milliyet/Onur Binay)