Milyonlarca kullanıcısıyla Instagram, Apple'ın akıllı saati Apple Watchiçin hizmete aldığı ve geliştirdiği uygulamasını iptal etti. Bunun sebebi ise Instagram'ın iPhone için geliştirilen 39.0 sürümünde güncellemeye gidilmesi gösterildi.  Böylece akıllı saat entegrasyonu da sona ermiş oldu. 

Kısıtlamalar olabilir

9t05Mac'in haberine göre, Instagram’ın Apple Watch uygulamasının kaldırılma sebebinin Apple’ın 1 Nisan’dan itibaren devreye soktuğu yeni kısıtlamalar olabileceğine dikkat çekti. ABD’li teknoloji devi, bu tarihten itbaren tüm Apple Watch uygulamasının watchOS 2'leri kullanmalarını zorunlu tutuyordu. Akıllı saat için geliştirilen yeni uygulamalar ise watchOS 4 SDK’sı ile geliştirilmek zorunda.

Daha önce de aynı yol izlendi

Instagram’ın Apple Watch uygulaması akıllı saat için yayınlanan eski bir uygulama geliştirme seti WatchKit 1.0’a dayanıyordu ve bu nedenle video oynatma ve 4G bağlantı gibi özelliklerden mahrumdu. Daha önce Twitter, Google, Amazon ve Slack de yapılan güncellemeler sonucunda Instagram ile aynı yolu izlemişlerdi. Bu konuda Apple, akıllı saat kullanıcıları adına nasıl bir yol izleyecek henüz bilinmiyor.