Yeni bir VPN tartışmasıyla daha karşı karşıyayız, bu kez konu güvenlik firması Kaspersky'nin VPN uygulaması.

Ghacks'ın keşfettiğine göre, Kaspersky Secure Connection: VPN Service, mobil cihazınızın internet bağlantısını korumaya yönelik bir uygulama, trafiğinizi güvenli tutuyor ve gizliliğinizi koruyor, ama görünüşe bakılırsa yüklerken istediği izinlerle uygulamanın amacı çatışıyor.

VPN uygulaması, konum, aramalar ve adres defteri, cihaz ve uygulama geçmişine dair izinler istiyor.

Bir çok izin istemek çoğu uygulama için normal olabilir, ama az önce de dediğimiz gibi, amacı gizlilik olan bir VPN uygulamasında bu kadar çok ve ilgisiz gibi görünen izinler istenmesi, uygulamanın amacıyla çelişiyor gibi görünüyor.

Play Store'daki pek çok kullanıcı incelemesinde Kaspersky'nin bu konuyla ilgilenmesi gerektiği söyledi. İnceleme yazanlardan biri şöyle diyor: "Neden bir VPN uygulaması adres defterine, konuma ve telefon detaylarına erişim istiyor?"

Bir diğerinin yazdığı: "Gizliliğimi korumaya yardım etmesi gerekiyor ama istediği izinler çok fazla. Uygulama anlamını yitiriyor gibi."

Kaspersky'nin güvenlik dünyasında büyük bir ismi ve ünü var, bu yüzden bu izinler konusunda tatmin edici bir açıklama yapmasını ve gerekirse bu izinleri değiştirmesini bekliyoruz.

chip.com.tr'nin haberine göre bunların yanında, uygulamaları yüklerken istedikleri izinlere dikkat etmek her defasında yapılması gereken bir şey. İzinleri vermek sizin elinizde. Bu ekranlara dikkat etmeden izinleri hızlı hızlı verip geçiştirmemelisiniz. Arada içinizde şüphe uyandıran izinler varsa, yüklemeyi bırakıp alternatif bir uygulama denemek akıllıca olacaktır.

KASPERSKY'DEN AÇIKLAMA

Kaspersky'den konuyla ilgili sıcağı sıcağına açıklama da geldi: İşte o açıklama;

"Kaspersky Secure Connection for Android’in kullanıcı cihazlarında talep ettiği tüm izinler, uygulamanın sorunsuz bir şekilde çalışması, kullanıcılara daha iyi koruma sağlanması ve sistem dahilindeki tarifelerinin doğru bir şekilde belirlenebilmesi için gerekmektedir. Aramalara erişim izni bir cihaz kimliği oluşturmak adına bir kereliğine istenmektedir ve uygulamanın, My Kaspersky portalı da dahil olmak üzere diğer Kaspersky Lab hizmetleriyle etkileşime geçebilmesi için gereklidir. Konum bilgisi, kullanıcılara yakınlarında bulunabilecek güvenli ve güvensiz Wi-Fi bağlantı noktaları konusunda daha doğru bilgi verebilmeye yardımcı olmaktadır. Adres defteri bilgisi, kullanıcı deneyimini iyileştirmek için gereklidir. Bu izin sayesinde kullanıcının e-posta adresi belirlenerek My Kaspersky portalına kayıt işlemleri sırasında e-posta adresi otomatik olarak doldurulmaktadır.

Kullanıcıların söz konusu izinler konusundaki endişelerini anlıyoruz ve ürünümüzün bir sonraki güncellemesinde bu konuyu yeniden değerlendireceğiz. Kaspersky Lab olarak müşterilerimizin bilmesini isteriz ki Kaspersky Secure Connection kullanıcı verilerini kötüye kullanmamakta ve anonim olarak toplanan istatistikleri sadece en iyi kalitede koruma sunabilmek adına gözlemlemektedir."