Netflix, insanların gözlerini bağlayıp, korku filmi Bird Box'taki karakterler gibi dünyayı gezdikleri viral videolar hakkında kullanıcılarını uyardı.

 

Netflix konu hakkında, "Bunu söylemek zorunda olduğuma inanamıyorum, ama "LÜTFEN KENDİNİZE BIRD BOX CHALLANGE İLE ZARAR VERMEYİN".

Bunun nasıl başladığını bilmiyoruz ve sevginizi takdir ediyoruz ama Oğlan ve Kız 2019 için tek bir dilek diliyor ve o da capsler yüzünden hastanelik olmamanız." dedi.

Tatilini arkadaşları ziyaret ederek ve Netflix'i izlemeden geçirenler için kısa bir özet. Bird Box, peşlerinde olanlardan kurtulmak için gözleri bağlı bir şekilde yola koyulan bir kadın ve çocuklarının hikayesini konu ediyor. Her şey tam beş yıl öncesinde başlar. Başlangıçtan bu zamana kadar hayatta kalmayı başaran Malorie ve iki çocuğu için hayat bu süreçte hiç de kolay olmaz. Nehir kenarında terk edilmiş bir evde kalan aile, bugünlere her adımlarını planlayarak gelir. Ailesini güvende olabilecekleri bir yere götürmenin hayalini kuran Malorie ve çocukları için artık gitmedir. Ancak bu yolculuk oldukça tehlikelidir. Tek bir hataları ölümlerine sebep olacaktır. Her şeyden önemlisi de yolculuk sırasında ne olursa olsun gözlerinin bağlı olması gerekir. Zekalarına ve geliştirdikleri duyma yetilerine güvenerek çıktıkları bu yolculukta Malorie ve çocukları yalnız değildir.

Peki onların peşinde olan insan mı, hayvan mı, yoksa bir canavar mıdır? Josh Malerman’ın aynı isimli romanından beyaz perdeye uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda Susanne Bier oturuyor. Malorie karakterine Sandra Bullock’un hayat verdiği filmin kadrosunda Sarah Paulson, John Malkovich, Jacki Weaver, Trevante Rhodes, Lil Rel Howery gibi isimler yer alıyor.

Film sadece  izleyici rekorları kırmakla kalmadı, aynı zamanda birçok insanın gözü kapalı halde filmi tasvir eden viral videolar çekmesinde de etkili oldu. Videolar sosyal medyada #BirdBoxChallenge hashtag'iylem paylaşılıyor.

Bir viral video, küvetlerinin içinde kürek çeken gözü kapalı bir aileyi gösteriyor. Bir diğeri oturma odasından duvara çarpan kişiyi gözler önüne seriyor.New York gibi şehirlerde gözü kapalı yürüyen insanların sayısız videoları var.(Milliyet/Onur Binay)