Twitter’ın ABD Başkanı Donald Trump başta olmak üzere dünya liderlerine karşı sergilediği tutum, uzunca bir zamandır tartışılıyor. Özellikle yabancı karşıtlığı, hedef gösterme ve cinsel istismar konularında sıfır tolerans politikası benimseyen sosyal medya devi, mevzu bahis dünya liderleri olunca bazen bu politikasını esnetebiliyor.

Örneğin; Donald Trump. Amerikan siyasi tarihinin en tartışılan başkanlarından birisi olan Trump, kişisel Twitter hesabından çoğu zaman insanların sinir uçlarına dokunacak tweetler atıyor. Hatta, Twitter’dan umudu kesen bazı insanlar, ABD Başkanı’nın platformdan atılması için imza kampanyaları dahi başlatmıştı.

Bu konuyu ele almaya karar veren Twitter, dünya liderlerine özgü bir kurallar listesi yayınladı. Özellikle tweetlerin diline odaklanacağını belirten şirket, bir paylaşımın topluluk kurallarını ihlal etse dahi, içinde kamu yararı olduğu takdire kaldırılmayabileceğini ifade etti.

Twitter, dünya liderlerinin aşağıdaki paylaşımları yapmasında halinde yaptırımla karşılaşacaklarını söylüyor:

Terörizmi teşvik etme
Çocuğa cinsel taciz veya istismarda bulunma
Kendine zarar vermeyi teşvik etme
Kişinin rızası olmadan çekilmiş özel fotoğraflarını paylaşma 
Adresler veya telefon numaraları gibi özel bilgileri yayınlama
Bir bireyi veya grubu açık ve doğrudan tehdit etme

“Dünya liderleri, Twitter politikalarının üzerinde değil” diyen sosyal medya devi, belirlenen çizgileri aşan siyasilerin sansürleneceğini söyledi. Dünyanın en büyük mikro-blog platformu olan Twitter, kamuoyu tartışmaları için en popüler alanlardan bir tanesi konumunda.