Sony Xperia 1 II özellikleri
Sony’nin yeni amiral gemisinin 6.5 inç büyüklüğündeki HDR desteğine sahip olan OLED ekranı 4K çözünürlük sunuyor. 21:9 formatındaki bu ekran Xperia 1’in uzun ekran tasarımını korumaya devam ediyor. Bu cihazda yüksek yenileme hızına sahip bir ekran yer almıyor. Ancak, Sony Motion Blur Reduction teknolojisi ile ekrandaki içeriği analiz ederek hareket bulanıklılığını azalttığını ve böylece 90 Hz yenileme hızına sahip bir ekranla aynı deneyimi sunduğunu iddia ediyor.

8 GB RAM ve 256 GB depolama alanı sunan telefon tahmin edebileceğiniz gibi Qualcomm’un en güçlü mobil işlemcisi Snapdragon 865‘den güç alıyor. Bu yıl amiral gemilerinin vazgeçilmezi olan ve 5G desteği sunan Snapdragon 865, 7 nm+ fabrikasyon süreci ile üretilen 2.84 GHz hızında sekiz çekirdekli bir işlemci.

Xperia 1’de ortada yer alan arka kameralar, bu modelde sol tarafa yerleştirilmiş durumda. Çözünürlükler değişmedi: 12 Megapiksel ana + 12 Megapiksel ultra geniş + 12 Megapiksel telefoto kameraya 3D ToF sensörü eşlik ediyor.

Ancak, bu kez sensörler daha büyük ve hızlı. Cihazın ana kamerası OIS desteğinin yanı sıra f/1.7 diyaframa sahip ve 1/1.7″ inç büyüklüğünde. Telefoto kamera f/2.4, ultra geniş açılı kamera ise f/2.2 diyaframa sahip.

Xperia 1’deki Eye AF kullanılmaya devam ediliyor, artık hayvanlar üzerinde de çalışıyor. Sony bu modelinin AF izleme ile 20 kare / sn seri çekim yapabilen ilk telefon olduğunu, yani seri çekimdeki tüm çekimlerin odakta olacağını belirtiyor.

Önde ise 8 Megapiksel kamera yer alıyor. 3.5 mm kulaklık girişinin korunduğu telefon stereo hoparlörlere ev sahipliği yaparken Dolby Atmos, Hi-Res Audio ve 360 Reality Audio teknolojileri ile üst seviye bir ses deneyimi sunmayı hedefliyor.

Su ve tozdan korunma için IP65 / IP68 sertifikalarına sahip olan telefon ikinci çeyrekte piyasaya sürülecek. 166x 72 x 7.9 mm boyutlarındaki telefon 181 gram ağırlığında. 4000 mAh kapasiteli bataryadan besleniyor ve kablosuz sarj desteğine sahip.

Sony Xperia 1 II fiyatı henüz açıklanmadı.