Türkiye'de mobil oyun stüdyolarının sayısı giderek artıyor. Üstelik oyun girişimleri ihracat potansiyeli ile ABD merkezli oyun şirketlerinin radarına girmiş durumda. Özellikle Zynga'nın Peak ve Rollic'i satın alması sonrasında Türkiye'deki oyun stüdyoları başarının anahtarının ABD'de en çok indirilen oyunlar arasında yer almak olduğunu çok iyi biliyor. Girişim ekosistemini rakamlarla ortaya koyan Startups.watch raporuna göre, nisan ayında Amerika'da en çok indirilen 100 oyun arasında 20 Türk oyunu var. Apple iOS platformunda yapılan sıralamada tüm ay boyunca en üst sıralarda yer alan oyun ise Garawel Games'e ait. Sabah yazarı Timurt Sırt’ın konuya ilişkin kaleme aldığı detaylar şöyle:

MİLYAR DOLARLIK YENİ GİRİŞİMLER

Oyun girişimleri, yeteneklerini, ABD pazarında sürekli listede olmakla gözler önüne seriyor. Yani, Peak sonrasında Türkiye'den yeni milyar dolarlık girişimler ortaya çıkıp çıkmayacağını listeye giren Türk oyun girişimlerine bakarak görebiliriz. Oyun stüdyoları arasında Good Jobs Games, Rollic'in birden fazla oyunu yer alıyor. Üstelik bu oyun girişimleri uzun süreli bir çabayla bu noktaya geldiğini söyleyebiliriz.

YENİ YATIRIM ALANLAR DA VAR

Oyun girişimleri arasında tohum yatırım alanlar veya satış anlaşması yapanlar da yer alıyor. Dream Games gibi büyük miktarda erken aşama yatırım alan oyun girişimleri de var. Aslında yapılan satın almaların en önemli sebeplerinden birinin de indirme oranları olduğunu söyleyebiliriz. Üstelik Türk oyun girişimlerinin oyunları indirme sayısında üst sıralarda yer alıyor. Bu başarı, pek çok girişimin iyi bir yatırım ya da satış anlaşması yapmasına yardımcı oluyor.

İHRACAT KAPISI HALİNE GELDİLER

APPLE iOS ve Google Android platformlarının, Türk oyun girişimleri için önemli bir ihracat kapısı olduğunu söyleyebiliriz. Sadece, en büyük pazar olan ABD değil, pek çok ülkeye ihraç edilen mobil oyunlarda Türkiye oyun girişimlerinin dikkat çeken üretim merkezlerinden oldu. Bu yüzden yerli ve uluslararası yatırımcılar ile dev oyun şirketlerinin gözü Türkiye'deki yetenek ve girişimlerde.

İşte dünyanın en çok indirilen uygulamaları

 

Bu krizden çıkışın bedeli 3 trilyon dolar