Geldi gelecek, bugün yarın, betası alfası derken artık çok yakın zamanda kullanıcılar Android 12 sürümü ile buluşacaklar. 

Uzun yıllardır Android kullanıcılarının en büyük sorunu güvenlik olmuştur. Öyle ki hangi mobil uygulamaların hangi bilgilerinize erişeceğini kontrol etmek için bile bazen üçüncü taraf uygulamalar kullanmanız gerekiyordu. Android 12, bu sorunu Gizlilik Paneli özelliği ile ortadan kaldırıyor. iOS işletim sistemine benzer bir yapı üzerinden artık kullandığınız mobil uygulamaların hangi bilgilerinize erişeceğini düzenleyebiliyorsunuz.

Android 12 Gizlilik Paneli ile uygulama erişimlerini düzenleyin:

Adım #1: Android 12 Gizlilik Paneli’ni açın.
Adım #2: Hangi uygulamaların hangi bilgilerinize eriştiğini görün.
Adım #3: Düzenlemek istediğiniz izne dokunun.
Adım #4: İzni Yönet butonuna dokunun.
Adım #5: Uygulamanın hangi bilgilere erişebileceğini seçin.
Hızlı yöntem için;
Adım #6: Bildirim ekranını açın.
Adım #7: Kamera ya da mikrofon özelliğini kapatın.

Adım #1: Android 12 Gizlilik Paneli’ni açın:

Android 12 sürümü ile birlikte gelen en dikkat çeken özelliklerden biri olan Gizlilik Paneli ile birlikte, cihazınızda yüklü olan mobil uygulamaların eriştiği bilgilerinizi kolayca görebilir ve birkaç basit işlem ile erişim bilgilerini düzenleyebilirsiniz. Bu özellik ile birlikte tıpkı iOS cihazlarda olduğu gibi kamera ya da mikrofonunuz açık olduğu zaman cihazın sağ üst köşesinde yeşil bir nokta göreceksiniz.

Adım #2: Hangi uygulamaların hangi bilgilerinize eriştiğini görün:

Gizlik Paneli sayfasının ana ekranında, cihazınızda yüklü mobil uygulamaların son 24 saat içinde hangi bilgilerinize ulaştığını göreceksiniz. Bu bilgiler kamera, mikrofon, konum ve kişi bilgilerinden oluşuyor. Ana ekran üzerinden yalnızca hangi saatte, hangi uygulama, hangi bilgiye erişti gibi temel erişim bilgilerini görürsünüz.

Adım #3: Düzenlemek istediğiniz izne dokunun:

Gizlilik Paneli ana ekranında temel olarak kamera, mikrofon, konum ve kişi bilgilerinizin hangi mobil uygulamalar tarafından kullanıldığı göreceğini söyledik. Çok daha detaylı bilgi edinmek için söz konusu bilgi erişim iznine ya da düzenleme yapmak istediğiniz uygulamaya dokunun.

Adım #4: İzni Yönet butonuna dokunun:

Gizlilik Paneli üzerinden temel kamera, mikrofon, konum ve kişi bilgilerinize erişim bilgilerinizi gördükten ve detaylara girdikten sonra karşınıza biraz daha fazla detay içeren bir ekran çıkacak. Buradan sayfanın en altında bulunan İzni Yönet butonuna dokunarak söz konusu uygulama ve izin hakkında düzenlemeler yapabilirsiniz.

Adım #5: Uygulamanın hangi bilgilere erişebileceğini seçin:

Bu nokta daha önce iOS işletim sistemine sahip bir cihaz kullanmış kişiler için son derece tanıdık gelecek çünkü benzer bir yapı kullanılıyor. İzni Yönet butonuna dokunduktan sonra söz konusu uygulamanın kameranıza, mikrofonunuza, konumunuza ya da kişilerinize erişip erişmeyeceği konusundaki tüm izinleri düzenleyebilirsiniz.

Adım #6: Hızlı yöntem için Bildirim ekranını açın:

İlk 5 adım, uygulama ve bilgi odaklı erişim izinlerini düzenlemek için atılacak adımlardı. Android 12 ile birlikte bir de hızlı yöntem geliyor. Ekranın üst noktasını aşağı kaydırarak ulaşabileceğiniz bildirim ekranı, yeni güncelleme ile birlikte çok daha gelişmiş olacak ve pek çok özelliğe buradan ulaşabileceksiniz.

Adım #7: Kamera ya da mikrofon özelliğini kapatın:

Bildirim ekranını açtığınız zaman Wi-Fi, bluetooth, konum özelliklerini açma / kapatma butonu gibi kamera ve mikrofonu da açma / kapatma butonları göreceksiniz. Göremezseniz de ekleyebilirsiniz. Buradan mikrofonu ya da kamerayı kapattığınız zaman tamamen kapatmış oluyorsunuz. Cihazınızda yüklü olan tek bir mobil uygulama dahi, erişim izni olsa bile, mikrofon ya da kameranıza erişemiyor. İşte güvenlik diye ben buna derim.(webtekno)

İnternet paylaşımları doğaya zarar veriyor

 

Sony kullanıcı sayısını artırmak istiyor

 

Güneş’in aktivitesinde ani artış gözlemlendi