iPhone üreticisi Apple Inc AAPL.O'nun çalışanlarını temsil eden bir sendika, ücret müzakerelerinde ilerleme kaydedilmemesi nedeniyle greve gidileceğini açıkladı. 

18 Ekim için planlanan grev bir saatlik olacak ve teknoloji şirketinin ülkedeki mağaza operasyonlarını kesintiye uğratacak.

Sendika, planlanan grevin Apple'ın Perakende ve Fast Food İşçileri Sendikası (RAFFWU) tarafından temsil edilen 4 bin Avustralyalı çalışanından yaklaşık 150'sini kapsayacağını ve şirketin ülkede bulunan 22 mağazasından en az üçünde müşteri hizmetlerinin çoğunu kısıtlayacağını söyledi.

Bu, Avustralya'da Ağustos ayında yeni bir dizi ücret artışları ve koşulları önererek sendika görüşmeleri başlatan Apple'ın Avustralya'daki ilk grevi olacak.

RAFFWU federal sekreteri Josh Cullinan Reuters'e verdiği demeçte, "Bugün görüşmelerin sonuna geldik ve hala tatmin edici bir anlaşmanın yakınında değiliz, bu nedenle dün gece üyeler oy birliğiyle bu yolu onayladı" dedi.

Apple, asgari ücret oranlarının sektördeki asgari ücretin yüzde 17 üzerinde olduğunu söylüyor.

Bununla birlikte bir Apple sözcüsü salı günü yaptığı açıklamada, "Hepsine Avustralya endüstri standartlarını aşan çok güçlü tazminat ve yan haklar, yıllık hisse senedi hibeleri ve kapsamlı izin politikaları dahil olmak üzere mümkün olan en iyi deneyimi sağlamayı taahhüt ediyoruz" dedi. 

Apple, iPhone 14'ü Hindistan'da üretecek

 

Fransa'dan Apple'a dev indirim

 

Apple, iPhone'un üretimini düşürdü