Çalışırken arka planda bir podcast ya da müzik dinliyor musunuz? Ya da sessizliği mi tercih ediyorsunuz? Bilim insanlarının yaptığı bir çalışmaya göre, arka planda rastgele seslerin olması, öğrenme yeteneğini arttırmaya ya da öğrenilen bilgileri derinleştirmeye yardımcı olabiliyor.

Bilim insanlarının yaptığı çalışmanın sonucuna göre arka planda rastgele, yapay olarak oluşturulmuş seslerin yer alması beynimize yardımcı oluyor. Bu durumun nedeni ise beynimizin anatomik yapısı.

Yapay seslerle zihin açıklığı sağlanabilir

Arka planda rastgele sesler olduğu zaman beynimizin plastisitesi artıyor. Plastisite de beynimizin öğrenme kapasitesi ile doğrudan ilişkilidir. Temel olarak plastisite arttıkça beynimiz yeni bağlantılar kurmaya ve yeni kanallar oluşturmaya çok daha müsait oluyor.

Elbette bilim insanları burada rastgele şarkılardan bahsetmiyorlar. Yani öyle Spotify'dan açtığımız bir çalma listesi ile öğrenme yeteneğimizi arttırmak mümkün olmuyor. Bu etkiyi tetiklemek için özel bir müzik türünü dinlemek gerekiyor. Bu müzik türüne de Transkranyal Rasgele Ses Uyaranı (tRNS) adı veriliyor.

tRNS yönteminde yönteminde kişinin kafatasına elektrotlar yerleştiriliyor ve beynin çeşitli kısımlarına zayıf elektrik akımları gönderiliyor. Avustralya'daki Edith Cowan Üniversitesi'nden nörolojist Onno van der Groen, bu etkinin umut verici olduğunu ve nörolojik sorunları olan kişilerin öğrenmelerini güçlendirebileceğini söylüyor.

Araştırmada yeni bir çalışma yer almıyor olsa da, tRNS'in önceki çalışmalardaki etkisini değerlendirmesi açısından önemli olduğu belirtiliyor. tRNS kısa vadede öğrenmeyi arttırırken uzun vadede ise bilişsel performansın kalıcı olarak artmasına destek oluyor. Geçmiş çalışmalara göre tRNS görsel algılama kapasitesini arttırıyor, veriyi daha verimli işlemeyi sağlıyor ve odaklanma yeteneğimizi de arttırıyor. Öte yandan tRNS herkeste aynı etkiyi yaratmıyor, örneğin hali hazırda süper matematik yapan birinin matematiğini daha da geliştirmiyor. Yeni bir şey öğrenirken faydalı oluyor. Araştırmacılar şimdi tRNS'i daha da kullanılabilir hale getirmenin yollarını arıyor. (Emre Ömer Zehir-WebTekno)

Müzik dinlerken o şifreye bile ulaşılacak

Yapay zeka ile insan sesinde Kovid-19 tespit edilebilecek

Facebook'un yapay zekası insanların düşüncelerini okumayı başardı

Zihin okuyan kasklar satışa çıkıyor

Yüzüstü yatarak zihin kontrolüyle kullanılan Nissan GTR-X konsepti