Çin’in kömür madenciliği sektörü, 5G tabanlı teknolojinin yardımıyla bir yenileştirmeyi kucaklıyor. China Mobile ve Huawei ile bu eylül ayında bir çerçeve anlaşması imzaladıktan sonra, Çin’in en büyük taş kömürü üreticisi Yangquan Coal Industry Group ile Shanxi’de, 5G tabanlı akıllı madenciliği teşvik etme hamlesinin bir parçası olarak, yeraltı 5G baz istasyonunu başarıyla devreye aldı. Karmaşık yeraltı çalışma koşulları nedeniyle patlamaya dayanıklı bir olan 5G baz istasyonu hizmete girerek gerçek zamanlı yüksek çözünürlüklü videolar yayınlamaya başladı.

Anlaşmaya göre, 5G ağı kömür madeni iletişimi, yönetimi, güvenliği üretimi ve izlenmesinde kullanılacak. Proje, insansız iki yönlü trafik taşımacılığını ve akıllı bir planlama sistemini gerçekleştirmeyi de amaçlıyor; bu da kürek, yükleme ve taşıma sürecinde açık ocak madeni üretiminde tam bir insansız operasyon anlamına geliyor.

5G motorlu tramvaylar kullanılmaya başlandı

Lyv, “Geniş bant genişliği ve 5G teknolojisinin büyük ölçekli bağlantısı daha fazla sensörü destekliyor; veri aktarım kalitesini daha yüksek ve daha kararlı hale getiriyor. Örneğin, geçmişte, 100 cihaz için sadece bir izleme noktası vardı. Şimdi, 5G’nin yardımıyla, tek bir cihaz için 100 izleme noktası ayarlayabiliriz. Bu sayede maden içi güvenliği ve gerçek zamanlı izlemeyi büyük ölçüde geliştirecek” yorumunu yaptı. Lyv, “5G çağının gelmesiyle madencilik gittikçe daha akıllı, daha güvenli ve daha temiz olacak. Teknoloji, geleneksel kömür işletmeleri için yeni bir çağa girecek” dedi.

5G motorlu tramvaylar, kuzey İç Moğolistan Özerk Bölgesi’ndeki bir kömür madeninde hizmete girerek sürücülerin boşaltmalarına yardım ediyor, açık ocak kömür madenlerinde ise GPS, yüz tanıma, büyük veriler ve diğer teknolojileri entegre ederek emniyeti üst düzeye çıkarıyor. (Çin Uluslararası Radyosu)