İtalya, gelişmiş yarı iletken madde ambalajlama ve montaj tesisi kurmak için ABD’li çip üreticisi Intel ile ilk maliyeti 5 milyar dolar büyüklüğündeki bir anlaşma yapmaya hazırlanıyor.

İki kaynağın Reuters’a verdiği bilgiye göre, görevi sona ermek üzere olan Başbakan Mario Draghi önderliğindeki İtalyan hükümeti, 25 Eylül’de planlanan erken seçim öncesinde ağustos sonuna kadar bir anlaşma yapılması için çalışıyordu.

İtalya’da yapılacak yatırım, Asyalı şirketlerin ürettikleri çiplere olan bağımlılığını azaltmayı ve otomotiv sektöründe aksamalara yol açan tedarik sıkışıklığını hafifletmeyi hedefleyen Intel’in Avrupa’daki imalat kapasitesini artırmaya yönelik bu yıl başında açıklamış olduğu 88 milyar dolarlık yatırım planının bir parçası.

Kaynaklar daha önce Reuters’a verdikleri bilgide, zaman içinde 5 milyar dolarlık ilk yatırım maliyetini aşması beklenen Intel’in İtalya’daki tesis yatırımının yüzde 40 kadarlık kısmını İtalya’nın fonlamaya hazır olduğunu belirtmişlerdi.

Draghi’nin makamı ve Intel, konuya ilişkin soruları yanıtsız bıraktı.

İtalyan hükümeti, çip üreticilerini ülkeye çekmek ve yenilikçi teknolojilerde yeni sanayi uygulamalarına yatırım yapılmasını sağlamak için 2030’a kadar 4.15 milyar euro’luk fon ayırmıştı. 

ABD'li teknoloji devlerinden Apple, Amazon ve Intel bilançolarını açıkladı

 

Intel fiyat artışları planlıyor

 

Intel, Avrupa Birliği'nden 593 milyon euro faiz talep etti

 

Intel, Rusya'daki faaliyetlerini askıya alıyor