Dünyada ve Türkiye’de giderek daha fazla kişi arkadaşlık ya da çöpçatanlık uygulamalarını kullanarak dijital ortamda tanışıyor. 

Bu uygulamaları kullanan kişilerin sayısı dijitalleşme ile artarken, bu uygulamaların sahibi şirketlerin değeri de hızla artıyor. Sözcü'den Emre Deveci haberine göre, dünyayı sarsan Kovid-19 pandemisi 1 yılını doldururken karantina ve kısıtlama uygulamaları bu artışı destekledi.

BUMBLE

Arkadaşlık uygulamalardan biri olan Bumble’ın gelecek yıl ilk çeyrekta halka arz edilmesi bekleniyor.

Bloomberg’ün kaynaklara dayandırdığı habere göre, halka arz için şirket, ABD’li dev bankalar Goldman Sachs ve Citigroup ile birlikte çalışmayı planlıyor.

Kullanıcı sayısı 100 milyona yaklaştığı tahmin edilen Bumble’ın 2020 yılı gelirinin de 300 milyon doları bulması bekleniyor.

Uygulamayı kullanan kişi sayısı ve şirketin geliri gitgide artıyor.

Çoğunluk hissesi geçen yıl ABD’li özel sermaye şirketi Blackstone Group tarafından 3 milyar dolarlık değerlemeyle alınan Bumble, halka arz sürecinde bir diğer ABD’li dev banka Morgan Stanley’den de danışmanlık hizmeti alıyor.

2019’da 240 milyon dolar gelir elde eden Bumble’ın 6 ile 8 milyar dolar arası bir piyasa değeriyle halka arz edilebileceği belirtiliyor.

Bir diğer çöpçatanlık uygulaması Tinder’ın kurucularından olan Whitney Wolfe Herd tarafından 2014 yılında kurulan Bumble, Tinder ile davalık olmuştu.

MATCH GROUP

Arkadaşlık uygulamalarında tekelleşme oluşturarak, 1995 yılında ABD'nin Dallas kentinde kurulan Match Group, Tinder, Match, Meetic, OkCupid, Hinge, Pairs, PlentyOfFish ve OurTime uygulamalarının tamamını bünyesinde bulunduruyor.

Hisseleri ABD'de Nasdaq borsasında işlem gören Match Group piyasa değeri yaklaşık 35 milyar dolar seviyesinde yer alırken, Borsa İstanbul’da işlem gören Türk şirketlerin en değerlilerinin piyasa değeri yaklaşık 6-7 milyar doları seviyesinde.

Grubun en gözde uygulaması ise Tinder.

PARALI ÜYELİK

Match Group'ın gelirleri, geçen yılın üçüncü çeyreğine göre yüzde 18 artışla 639,8 milyon dolara yükselirken, bu gelirin 628,3 milyon dolarlık bölümünü, paralı üyeliklerden elde edilen “doğrudan gelirler” oluşturdu. Gelirin 11,5 milyon dolarlık kısmını ise reklamlardan elde edilen “dolaylı gelirler” oluşturdu.

Grup bünyesindeki uygulamaları paralı üyelik satın alarak kullanan kişi sayısı üçüncü çeyrekte yüzde 12 artışla günlük ortalama 10 milyon 796 bin kişiye ulaştı. Kişilerden günlük 62 dolar/centlik gelir elde edildi.

TINDER

2020 yılı 3. çeyrekte paralı üyelik alanların 6,6 milyonu olan yarısından fazlasını Tinder'ın kullanıcıları oluşturdu. Tinder'dan elde edilen doğrudan gelir bu dönemde yüzde 15 arttı. Tinder'in paralı üyelik satın almış günlük kullanıcı sayısı bu dönemde yüzde 16 artış gösterdi.

Pandemide Match Group'un 9 aylık geliri de, geçen yıla kıyasla yüzde 16 artışla 1 milyar 740 milyon dolara yükseldi. Gelirin yüzde 98'i paralı üyeliklerden elde edilen doğrudan gelirler oldu.

Match Group Tinder dahil bünyesindeki uygulamaların toplam kullanıcı sayısı verilerini bilançoda göstermiyor. Statista.com'dan derlenen verilere göre, uygulamaların indirildiği Google Play'da sadece ekim ayında Tinder uygulaması 2 milyon 293 bin kez indirildi. Tinder'ı 1,8 milyon indirilme sayısıyla Badoo takip ediyor. Bumble 588 binle üçüncü sırada yer alıyor.