İngiltere'de çevrim içi alışveriş platformlarında bıçak, kılıç ve cop gibi yasa dışı silahlar satıldığının tespit edilmesinin ardından Amazon, eBay, Wish ve AliExpress gibi online alışveriş sitelerine "daha fazla sorumluluk alma" çağrısı yapıldı.

İngiltere tüketici haklarını koruma kuruluşu Which’in yaptığı araştırma sonunda bıçak, muşta, kılıç gibi yasa dışı silahların alış veriş sitelerinde satıldığı görüldü.

Which, dünyanın en büyük çevrimiçi perakendecisi Amazon’da, “trekking direkleri” olarak tanımlanan sürtünme kilitli coplar ve eBay’de 27 sterline tırtıklı bıçaklar satıldığını ortaya çıkardı.

Ayrıca kuruluş, bazı ürünlerin başlıklarında özel karakterler kullanılarak Amazon’da algılanmamalarının sağlandığını ortaya çıkardı. Örneğin; bir ürün web sitesinde “bătõ” ismiyle listeleniyor.

EN ÇOK SİLAH SEÇENEĞİ ALiEXPRESS'TE

Which, en geniş silah yelpazesini AliExpress ve Wish’te buldu, “otomatik açılan bıçak” aramalarında 10 sterlinin altında düzinelerce yasa dışı silahlar listelendi.

Wish’te ise kemer tokası bıçağı ve 1 sterline satılan bir cüzdanda saklanmak üzere tasarlanmış bir bıçak da dahil olmak üzere bir dizi gizli bıçak buldu.

Which, ilk silah aramalarından sonra algoritmalar tarafından dört platformda da ek yasaklı silahların önerildiğini de buldu. Bu da pazaryerlerinin yalnızca yasa dışı ürünlerin satışını kolaylaştırmakla kalmayıp, kullanıcılara diğer yasa dışı veya tehlikeli ürünleri tavsiye ettiği anlamına geliyor.

YAPTIRIM UYGULANACAK

Soruşturmanın ardından Amazon ve eBay, Which tarafından bildirilen tüm listeleri kaldırdıklarını söyledi. Wish ise listeleri kaldırma sürecinde olduğunu söyledi.

Amazon, cop satıcılarına karşı yaptırımlar uygulanacağını ve eBay de ürünlerin neden İngiliz alıcılara engellenmediğini araştıracağını söyledi.

AliExpress de listeleri kaldırdığını söyledi; ancak Which, sitenin yanıtından sonra 2,83 pound karşılığında bir kendini savunma bıçağı sunan promosyon e-postası aldı.

2019 Saldırı Silahları Yasası, belirli silahlara sahip olmayı yasa dışı hale getirmişti. Bunların satışı, ithalatı, tedariki, üretimi ve kamuda bulundurulması ise zaten yasa dışıydı.

İZİN VERMEMESİ GEREKİR

Tüketici koruma politikası başkanı Sue Davies şunları söyledi: “Son araştırmamızın çevrimiçi pazarlarda olağanüstü ucuz fiyatlarla satılan yasa dışı silahları ortaya çıkarması ve bu teknoloji firmalarının ek tehlikeli maddeleri de piyasaya sürmesi rahatsız edici. Bu, bu platformlar tarafından yapılan kontroller ve izleme konusunda büyük soru işaretleri yaratıyor. Çevrimiçi pazaryerlerinin daha fazla sorumluluk alması ve sitelerinde yasa dışı silahların görünmesine izin vermemesi gerektiği açık.”

İnternetten alışverişte Rekabet Kurumu uyarısı

 

İnternetten alışveriş yapanlar dikkat: Emsal karar!

 

Kadınlar internetten alışverişi erkeklerden daha çok yapıyor

 

Online alışveriş sitelerine ceza yağdı

 

Online gıda alışverişinde büyük artış