Dijital olarak düzenlenen toplantıda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da basın mensuplarından gelen soruları yanıtladı ve dünyanın ilk sınırsız erişimli film festivali hakkında bilgiler verdi.

Dünyanın ilk sınırsız erişimli film festivali olan Uluslararası Göç Filmleri Festivali, 14-21 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek.

Festival merkezi olarak www.migrationff.com web sitesi tüm etkinliklere ulaşılabilen ana mecra olarak konumlandı. Online sinema biletinden sergi davetiyelerine kadar pek çok içeriğe festival web sitesinden ulaşılabilecek.

50’den fazla filmin gösterileceği festival; yerli ve yabancı yüzlerce sinemacı, basın mensubu, sivil toplum kuruluşlarından katılımcılar ile akademisyenleri ağırlayacak. Festivalde film gösterimleri normal bir festivaldeki gibi, takvimi önceden açıklanacak şekilde gerçekleşecek. Sinema sektörünün önde gelen uluslararası ve ulusal ustalarının yer alacağı jüri, en iyi film ve senaryoları belirlemek için toplanacak.

Festival boyunca dünyanın dört bir tarafından da ünlü isimler tecrübelerini paylaşacak. Sınırlı sayıda kişinin katılabileceği; yönetmen ve oyuncunun deneyimlerini aktaracağı özel Masterclass etkinlikleri festivalin en keyifli anlarından olacak. Festival boyunca yine alanında uzman isimlerle atölyeler, sinema profesyonelleri ve sektörel konuklarla paneller düzenlenecek.

Festival kapsamında herkesin ziyaret edebileceği özel içerikli sergiler de olacak. Bunların bir kısmı göç, bir kısmı ise dünyanın tarihi yerlerini konu edinecek ve özel sergiler VR gözlüklerle gezilecek. Düzenlenecek konserler ise YouTube üzerinden yayınlanacak.

26.000 euro ödüllü yarışma
Dünyada ve Türkiye’de son beş yılda önemli festivallerde ödüle layık görülmüş filmler; Uluslararası Uzun Metraj ve Uluslararası Kısa Metraj olmak üzere iki kategoride yarışacak. Yarışma sonucunda; ‘En İyi Uzun Metraj Film’ 15.000 euro, En İyi Kısa Metraj Film’ ile ‘İlham Verici Senaryo’ 5.000 euro para ödülünün sahibi olacak. Ayrıca, Aynı Gemi- SameBoat adıyla düzenlenecek bir başka kısa metraj film yarışmasında da yine birinciye 1.000 euro ödül verilecek.

Festival dünyanın zenginliklerini göç ile keşfettirecek
Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen festival ile ilgili konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu şunları söyledi:

“Bugün göç var. Göç aslında hep var. Dilde var, zihinde var, kültürde var, sözde, sevgide var. Son yıllarda ne yazık ki göçün hep dramlarını, trajedilerini, sıkıntı ve göz yaşlarını konuşuyoruz. Şu kadar göçmen doğdu, şu kadar göçmen yakalandı. Şu kadar göçmen evlerine gönderildi. Oysa sahici bir hayat var. Aslında kendimizi korkutuyoruz. Binlerce yıldır göç eden insanlığa kapılarını kapatmayı, kimseyi görmemeyi, kimseyi duymamayı öğütlüyoruz, galiba hata yapıyoruz’’

’Göçün duygusunu, sanatını, insanları nasıl da kaynaştırdığını, medeniyetleri nasıl zenginleştirdiğini anlatmanın zamanının geldiğini söyleyen Soylu, “Madem göç binlerce yıldır var ve madem hayatlarımıza katkısı var, o zaman göçün dramlarını ve acılarını bir kenara koyup göçün güzelliklerini, kültüre sanata katkısını yine sanatla söyleyelim, sanatla anlatalım” dedi.

Göç meselesinin sadece Ortadoğu ve Asya kaynaklı olmadığının altını çizen Bakan Soylu ‘Ege’de yakaladığımız kaçak göçmen taşıyan botlarda Afrika’dan adını bilmediğimiz ülkelerin vatandaşlarına rastlıyoruz. Güney Amerika’da farklı bir göç dramı yaşanıyor.Tarih boyunca var olan göç 21. yüzyılı bir karakter olarak etiketlemiş durumda. Göç sadece pasaport ve oturma izinleri üzerinden yürütülecek bir olgu değil. Sadece kaçak göçmen yakalayarak, birkaç mekanik düzenlemeyle çözülecek bir konu da değil. 21. Yüzyıl medeniyeti işte tam da bu noktada iyi bir sınav vermedi. Her şeyden önce burada insanların yaşamları söz konusu’’ diye konuştu.

Tanıtım toplantısına festivalin onursal başkanı F. Murray Abraham da bir video ile katıldı. Oscar ve Altın Küre ödüllü Abraham, festivalin göç deneyimine değinen filmleri öne çıkardığını belirtti. Ayrıca yapımcılığı göçmenler tarafından üstlenilmiş, yazılmış ve oynanmış filmler de festivalde yer alıy