SpaceX'in CEO'su Elon Musk'a göre şirket, Starship'i yeni bir yaklaşımla bir kez daha fırlatmayı deneyecek.

Bu mürettabatsız fırlatma SpaceX'in Starship'i için 4. test olacak.

Independent Muhabiri Andrew Griffin'in haberine göre, SpaceX bugüne kadar yapılmış en büyük ve en güçlü roket Starship'in eninde sonunda insanları Ay'a ve ötesine taşıyacağını umuyor.

"Hedef, ısının maksimum seviyesine dayanmak"

Elon Musk, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Öncelikli hedef, Dünya'ya yeniden giriş sırasında oluşan ısının maksimum seviyesine dayanmak" ifadelerini kullandı.

Uzay aracının önceki üç testi büyük bir başarısızlıkla sonuçlanmış ancak her seferinde başarmaya biraz daha yaklaşmıştı.

Fırlatma iki hafta için yapılacak

Kendi sosyal medya platformunda yaptığı bir paylaşımda, bu fırlatma testinin yaklaşık iki hafta içinde gerçekleşeceğini söyledi ancak zamanlamayla ilgili daha fazla spesifik ayrıntı vermedi.

Ancak SpaceX'in martta gerçekleştirilen bir önceki fırlatma testini halihazırda inceleyen Federal Havacılık İdaresi'nden (FAA) de düzenleyici onay alınması gerekiyor.

Önceki testte neler olmuştu?

Bir saatten biraz az süren önceki testte Starship başarıyla yörüngeye fırlatılmış, Super Heavy güçlendiricisinden ayrılmış ve ardından uzayda dolaşmıştı. Ancak Dünya'ya dönmeye çalışırken deniz seviyesinden 462 metre yükseklikte parçalanmıştı.

Bu patlamanın kesin nedeni hâlâ bilinmiyor. Ayrıca bu, FAA'nın denetlediği incelemenin bir parçası olarak SpaceX tarafından değerlendirilen testin ayrıntılarından biri.

SpaceX, testleri hızlandırmak amacıyla Starship'in bir dizi farklı versiyonu üzerinde çalışıyor. Bu da, uzay aracının insan taşıyabilecek güvenli bir versiyonuna daha hızlı ulaşmalarını sağlayabilir.

Musk: Dünyanın en büyük roketi Starship'in daha da büyüyecek

 

Starship'in test uçuşunun 8'inci dakikasında roketle bağlantı kesildi

 

Yolculuğu kısa sürdü: Starship havada patladı!