Teknoloji alanında üst düzey yöneticilerin ve girişimcilerin mesleki deneyimlerini yayınlamaya davet edildiği ücretli bir organizasyon olarak bilinen Forbes Teknoloji Konseyi’ne seçilen en genç Türk girişimci ünvanına sahip olan 26 yaşındaki Yusuf Berkan Altun, teknoloji girişimciliği alanında son zamanlarda en çok dikkat çeken isimlerden biri olarak biliniyor.

Her yıl Davos'taki Dünya Ekonomi Zirvesi sırasında gerçekleşen TechPark Yatırım Gala ve Konferansı'nı organize eden Yusuf Berkan Altun, melek yatırımcı olarak uluslararası 17’den fazla girişime yatırım yaptı ve Türkiye’deki girişimcilik projelerine de mentor ve melek yatırımcı olarak destek veriyor.

"Beni önemli ölçüde motive etti"

2015 yılında kendi girişimini kurup 8 ay sonra başarılı bir şekilde sattığını belirten Yusuf Berkan Altun, “Forbes tarafından Forbes Teknoloji Konseyi'ne seçilen en genç Türk girişimci olmam da girişimcilik alanında beni çok daha iyi şeyler yapmak için önemli ölçüde motive etti” ifadelerini kullandı.

Twitter'dan yeni proje: Kullanıcıların para kazanması için yollar arıyor

Girişimciler ve yatırımcılar Kovid-19 salgınını fırsata çevirmek istiyor

Dünyada ve Türkiye’de girişimcilerin küresel ekonomiyi önemli ölçüde etkileyen Kovid-19 salgınını fırsata çevirmeye çalıştıklarını ifade eden Yusuf Berkan Altun, ”Start-up’lara yatırımlarda son dönemlerde önemli ölçüde artış görülüyor. Yatırımcılar da pandemi sürecinde temkinli davranıp gidişatı izlemek yerine yeni iş alanlarına ve büyüyebilecek potansiyele sahip girişimlere odaklanıyorlar. Küresel çapta girişimcilik ekosistemin hızla büyümesi ve bu alana ilginin artmasını umut verici bir gelişme olarak değerlendiriyorum ve bu ilginin önümüzdeki süreçte daha da artacağını belirtmek istiyorum” dedi.

Rusya yabancı dijital şirketlerden vergi alacak

Türkiye’de girişimcilik ekosistemi büyüyecek

Türkiye’de yatırımcılardan destek alan girişimcilik projelerinin son yıllarda önemli ölçüde arttığına dikkat çeken Altun, “Türkiye’de son yıllarda girişimciliğe ilgi hızla arttı. Girişimcilik projelerinin yanı sıra melek yatırımcıların da artış göstermesi birçok girişimcilik fikrinin ticarileşmesini ve büyümesini de sağladı. Yeni fikirlere bireysel yatırımcıların yanı sıra artık kurumsal şirketlerde önemli yatırımlar yapmaya başladı. Birçok büyük şirketin kendi yatırım fonlarını kurması bunun en somut göstergesi” şeklinde konuştu.

Türkiye’de girişimcilik ekosisteminin gelişme aşamasında olmasının fırsatların yanı sıra tehditleri de beraberinde getirdiğini ifade eden Yusuf Berkan Altun, “Girişimcilik alanında projelerin ve yatırımcıların artması sevindirici bir gelişme ancak olası riskler ve tehditleri de göz önünde bulundurmak, analiz etmek gerekiyor. Ciddi yatırımlar alıp büyüyen girişimlerin yanı sıra yatırım desteği aldığı halde gelişemeyen, yok olup giden projeler de var. Bu noktada hem girişimci adaylarının hem de melek yatırımcıların girişim yapacakları projeleri her açıdan analiz edip en doğru kararlar vermesi gerektiğini düşünüyorum” dedi. Altun, danışmanlık şirketi olan Inqube'nin de kurucusu.

Facebook'tan Clubhouse'a rakip uygulama