Platformda kişisel verilerin işlenmesini gerektiren sebep ortadan kalkacak. Kişisel Verileri Koruma Kanunu kapsamında sebebin ortadan kalkmasıyla kullanıcı verileri silinecek ve anonimleşecek. Platform kapanıp veriler de silineceği için kullanıcıların hesap kapatma gibi adımlar atması gerekmiyor. Bunun yanında söz konusu yasa kapsamında verilerin üçüncü kişilere satılma imkanı bulunmuyor.

Önceki gün ABD'li e-ticaret devi eBay, Türkiye iştiraki GittiGidiyor'un faaliyetlerini sonlandırma kararı aldığını açıkladı. eBay ve GittiGidiyor'dan yapılan açıklamalara göre satıcılar hafta başından bu yana platforma artık yeni ürün listeleyemezken, 18 Temmuz'da da alımlar sonlanacak. Müşteri Hizmetleri ise 30 Eylül'e kadar kullanıcılara yardımcı olmaya devam edecek.

Müşteri Hizmetleri'nin 30 Eylül'e kadar hizmet vermesi, platform üzerinden aldığınız üründe bir sorun çıkması durumunda bu tarihe kadar destek alabileceğiniz anlamına geliyor. Bu tarihten sonra ise şikayet bildirimi yapılabilecek bir mecra kalmayacak. Bunun yanında 5 Eylül'e kadar ürün iade talepleri de alınmaya devam edecek.

GittiGidiyor'un kapatılma kararıyla ise gündeme gelen bir diğer önemli konu alıcı ve satıcılar dahil kullanıcı verilerinin ne yapılacağı oldu.

Saklama sebebi ortadan kalktı

120 bin satıcısı ve 35 milyon kayıtlı kullanıcısı olan GittiGidiyor kapansa da çatı şirketi eBay dünyanın dört bir yanında faaliyet göstermeye devam ediyor. Ancak eBay'in yasal olarak artık bu platformun kullanıcı verilerini kullanma hakkı bulunmuyor. GittGidiyor'dan yapılan açıklamaya göre Kişisel Verileri Koruma Kanunu kapsamında, verilerin işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması durumunda kişisel veriler siliniyor ve anonim hale getiriliyor. Böylece kişisel veriler erişilemez ve geri getirilemez hale geliyor.

Veriler satılamıyor

Ayrıca söz konusu kanun kapsamında süresi dolan bu verilerin satılma imkanı da bulunmuyor. GittiGidiyor da konuya ilişkin açıklamasında "Bir eBay şirketi olan GittiGidiyor'un sakladığı izinli tüm verilerin gizliliğinin korunması bizim için esastır. eBay'in küresel politikaları gereği hiçbir bilgi ve veri üçüncü kişi veya kurumlarla kesinlikle paylaşılmamaktadır" ifadeleri yer aldı.

ICE, eBay'ı satın almayı değerlendiriyor

 

eBay’den Amazon’a ağır suçlama

 

Paypal ve eBay ortaklığı sona erdi