Google, Almanya, Macaristan, Fransa ve Hollanda ile birlikte birçok Avrupa Birliği (AB) ülkesindeki 300 medya kuruluşuna ödeme yapmaya karar verdi.

ABD merkezli Alphabet’in bünyesinde olan Google, Almanya, Fransa, Macaristan, Avusturya, Hollanda ve İrlanda’daki yerel ve ulusal medya kuruluşlarına haberleri karşılığında ödeme yapacağını bildirdi. Reuters'ın haberinde, platformun diğer medya kuruluşlarının da ödeme sistemine dahil olmak için başvuru yapmasını kolaylaştıracak bir düzen geliştirileceği de aktarıldı.

Google ve diğer online platformların müzisyen, yazar, gazeteciler, performans sanatçıları ve medya kuruluşlarına telif vermek için 3 yıl önce AB’nin telif yasasına uyma kararı almıştı. Medya kuruluşları Google’ın içeriklerini ücretsiz olarak kullanmakla suçlamıştı.

Google’ın haber ve yayın ortaklığından sorumlu direktörü Sulina Connal, “Şu ana kadar Almanya, Macaristan, Fransa, Avusturya, Hollanda ve İrlanda’da 300’den fazla yerel, lokal ve sektörel medya kuruluşuyla anlaşma imzaladık” açıklamasını yaptı. Yayın kuruluşlarına ne kadar ödendiği söylenmedi.

Google'dan maaşlara zam!

Google aramalarında kişisel veriler nasıl korunur?

Google'ın akıllı saatiyle ilgili yeni iddia