Kripto Twitter kullanıcısı Alon Gal, platformdaki yaklaşık 30 bin takipçisine bir soru yönelterek, içinde 69 bin Bitcoin olan bir kripto para cüzdanına nasıl girebileceğini sordu. Gal’ın gönderisine göre içinde yaklaşık 700 milyon dolarlık Bitcoin bulunan bu cüzdan, 2 yıldır elden ele gezse de kimse şifreyi kırmayı bulamadı.

Alon Gal, gönderisinde şaka yollu olarak Google’dan kendisine “bir kuantum bilgisayarı ayarlamalarını” istedi.

Kuantum bilgisayarları gerçekten de bu şifreleri çözebilecek kapasiteye sahip mi?
Henüz böyle bir şey mümkün olmasa da pek çok kişiye göre bu alandaki ilerlemeler, blok zincir uygulamalarının güvenilirliğini tehlikeye sokabilir. 

İnternet dışı para aktarımı mümkün mü?

Daha önce Çin’de yapılan çalışmalarda, kuantum dolaşıklığı kullanılarak 1300 kilometre mesafeden şifreleme anahtarı değiştirmek mümkün olmuştu. Yeni ilerlemeler sonucunda internet olmasa bile işlem yapılabilir.

Öte yandan geçtiğimiz yıl, eski Bitcoin geliştiricilerinden Peter Todd, normalde 10 bin yıl sürecek olan işlemleri 3 dakika 20 saniyede yapan kuantum bilgisayar, kriptografiyi kırmaya hiç de yakın değil. Denetim firması Deloitte’e göre ise durum hiç de böyle değil, şu andaki kuantum bilgisayarlar, kripto para dolanımının %25’ini tehdit ediyor. Sonucun nasıl olacağı ise şu anda bilinmiyor. (Webtekno)