2016 yılında insanlardan daha başarılı ameliyat yapabilen robot olarak tanıtılan Star isimli robot, artık insansız ameliyatlar gerçekleştirebiliyor. Star ile gerçekleşen ve herhangi bir uzman tarafından yönlendirilmeyen ameliyat, robot teknolojisinde yeni bir dönemin habercisi olarak görülüyor.

Ameliyatı bir robotun gerçekleştirdiği operasyondaki hastalar, insanlarda bağırsak kanserini tedavi etmek için ince bağırsağın bir kısmının alındığı prosedürün uygulandığı dört domuzdu. Operasyonda 3 mm aralıklarla yerleştirilmiş yaklaşık 20 dikiş gerekiyordu ve yanlış yerleştirilmiş bir dikiş, sızıntıya ve ciddi komplikasyonlara neden olabilirdi.

KISITLI HAREKET VE GÖRÜŞ ALANINA RAĞMEN BAŞARIYLA İLERLEDİ

Anahtar deliği cerrahisi yöntemiyle ilerlenen operasyonda; aletler, hastanın karnında açılan yaklaşık 1 cm ila 3 cm uzunluğundaki kesikten sokulur. Bu noktada hareket alanı azalır ive sınırlı görüşe sahip olunur ve hastanın aldığı her nefeste bağırsak hareket eder.

Ancak operasyon sırasında robotun mükemmel olduğu söyleniyor. Bir yapay zekâ sistemi, hareketlerini domuzun nefesinin yükseliş ve alçalışlarıyla senkronize etmesine yardımcı olurken, yapılandırılmış ışık endoskopu olarak bilinen yeni geliştirilmiş bir kamera sistemi de ona derinlik algısı sağladı.

Operasyon sonunda, insan olan uzmanlar tarafından yapılanlardan daha eşit aralıklı ve sızdırmaz düzgün bir dikiş gerçekleşti.

Çin'de kayak yapabilen robot üretildi

 

Enkaz altında kalan afetzedeleri kurtarmak için robot geliştirildi