Uluslararası Para Fonu (IMF), üretken yapay zekâ teknolojilerinin verimliliği artırma ve kamu hizmetlerinin sunumunu iyileştirme potansiyeline sahip olduğunu, ancak bu teknolojilerin hızla yayılmasının iş kayıpları ve artan eşitsizlik endişelerini beraberinde getirdiğini belirtti.

IMF'nin "Üretken Yapay Zekânın Kazanımlarının Genişletilmesi: Mali Politikaların Rolü" başlıklı raporunda, yapay zekânın iş gücü piyasalarını etkileyebilecek dönüşüm hızı ve ölçeği vurgulandı. Otomasyon ve robotların rutin görevlerde düşük ve orta beceri gerektiren işlerin yerini aldığı, üretken yapay zekânın ise bilişsel mesleklerdeki iş kayıplarını artırabileceği ifade edildi. Bu durumun milli gelirde iş gücü payının düşmesine ve gelir ile servet eşitsizliğinin artmasına yol açabileceği değerlendirildi.

"Mali politikalar olumsuz etkileri hafifletebilir"

IMF, mali politikaların yapay zekânın iş gücü üzerindeki olumsuz etkilerini hafifletebileceğini ve kazanımların daha eşit dağıtılmasına yardımcı olabileceğini belirtti. Eğitim ve öğretim politikalarının yeni gerçeklere uyum sağlaması gerektiği vurgulandı.

IMF yetkilileri, yapay zekâ dönüşümünün daha güçlü sosyal güvenlik ağları, eğitime yatırım ve eşitsizliği azaltacak vergi sistemleri gerektirdiğini aktardı. Maliye politikasının, üretken yapay zekâdan elde edilen kazanımların eşit dağılımını desteklemede önemli bir role sahip olduğu ve dünya çapında sosyal koruma ile vergi sistemlerinde önemli iyileştirmeler yapılması gerektiği belirtildi.

Apple'dan yapay zeka hamlesi: OpenAI ile anlaşma sağlandı

 

Yapay zeka devleri gözaltında! Nvidia, Microsoft ve OpenAI'a rekabet soruşturması

 

Microsoft’un yapay zeka aracı endişe yarattı

 

İşte dünyanın ilk yapay zeka hastanesi!