iPhone kameraları gerçekten de pek çok testten başarıyla geçiyor ancak periskop kameraya sahip değil. iPhone 11 ailesi ile birlikte ön kameraya geniş açılı lensin yeni eklendiğini düşünürsek, hala geçilmesi gereken yollar bulunuyor. Ming-Chi Kuo periskop kamerasının eksikliğine ilişkin yeni bir açıkalama yaptı. Bu açıklamaya göre Apple, iPhone için periskop kamerası ekleyecek.

Apple’ın “periskop” lensinin geliştirilmesi için yeni bir tedarikçiyle çalıştığını söyleyen Kuo, bu lens için ilgili parçaların siparişiyle ilgini detayların bulunduğunu söylüyor.

Kuo yaptığı açıklamada, iki yeni tedarikçinin teknoloji devi iPhone’un kamera yeteneklerini geliştirmek için çalışacağını Apple’ın lenslerinde gelişme yaşanacağını söylüyor. Kore merkezli lens tedarikçisi Semco ve Çin merkezli lens tedarikçisi Sunny Optical‘ın sırasıyla 2020’nin ikinci yarısında ve 2021’de parça üreteceği tahmin ediliyor.

Apple, iPhone, iPad ve Mac cihazlarında yer alacak lens kurulumlarının tedarikini daha da çeşitlendirmek için yeni şirketlerle sözleşmeler yapıyor. Daha düşük lens maliyetleri ve yeni teknolojilerin kullanılması açısından bu sözleşmeler oldukça mantıklı duruyor.

Bu detaylar ile birlikte Semco’nun, 2022 yılındaki iPhone için bir periskop telefoto lensi geliştirmesi bekleniyor.

Ming-Chi Kuo Apple’ın bir hazırlık içerisinde olduğunun altını çiziyor. 2020’de kullanılacak kamera modülünde Semco imzasının taşıyacağı ortaya çıkarken bunun yanında 2022 yılında eklenecek periskop kamerası oldukça geç gibi görünüyor. Geç diyoruz zira Android tarafında uzun zamandır periskop kameralar kullanıcılara sunuluyor.

Kuo iPhone’ların gelişmiş bir otomatik netleme sistemine sahip olacağını söylüyor. Burada Apple’ın Semco imzalı daha gelişmiş bir sistem kullandığı ve bunun ciddi fark yaratacağı aktarılıyor. ”iPhone periskop kamerasına kavuşuyor mu?” sorusunun cevabı ise 2022 yılı olarak cevaplanıyor.