Uzayın derinliklerinde kozmosun gizemlerini araştırmaya devam eden James Webb Uzay Teleskobu (JWST), yakaladığı büyüleyici görüntülerle bizleri hayran bırakmaya devam ediyor. Jupiter'in göz kamaştırıcı görselinin ardından şimdi de 'Einstein Halkası' olarak bilinen muhteşem bir fizik olayını yakalamayı başardı.

Webtekno'dan Gökay Uyan'ın haberinde Reddit üzerinden bir astronomi yüksek lisans öğrencisi tarafından paylaşılan görüntü, çığır açıcı James Webb Uzay Teleskobu'nun 12 milyar ışık yılı uzaklıktaki bir ‘Einstein Halkası’nı yakaladığını gösterdi.


Ünlü fizikçi Albert Einstein’ın fikirleriyle ortaya atılan Einstein halkası, uzak bir galaksiden gelen ışınların araya giren büyük kütleli bir cisim (bu başka bir galaksi olabilir) nedeniyle halka benzeri bir görüntü oluşturmasına deniyor. Kütleçekimsel merceklenmenin bir örneği olan bu durum, uzaktaki gök ada, daha yakındaki galaksi ve gözlemci (bu durumda James Webb) hizaya geldiğinde ortaya çıkıyor. Spaceguy44 isimli kullanıcı tarafından paylaşılan görüntüdeki söz konusu galaksi de 12 milyar ışık yılı uzaklığındaki SPT-S J041839471.8.


Açıklamalara göre Einstein Halkası hiç olmasaydı bu görüntüye ulaşmamız mümkün olmazdı çünkü ışığı büken bu durum, normalde görülmesi imkansız galaksilerin incelenmesine olanak tanıyor. Gerçek hayatta bu durumu tecrübe etmek isteyenler, bir şarap kadehinin üstünden tabanına bakarak bunu görebilir.

Son olarak bu görüntünün Webb’in orta-kızıl ötesi (MRI) kamerası ile çekildiği ifade ediliyor. Aynı bölge daha önce yine Webb tarafından görüntülenmişti; ancak o görüntünün şu anki kadar net olmadığını da belirtelim. Ayrıca Webb’ten önce Hubble Uzay Teleskobu da geçtiğimiz yıllarda bir Einstein Halkası yakalamayı başarmıştı.

NASA, Dünya'dan 5 kat büyük yeni süper dünya keşfetti.

James Webb'ten bir ilk daha: Karbondioksit tespit et