James Webb Uzay Teleskobu evrenin derinliklerinden yakaladığı görüntülerle bizleri büyülemeye devam ediyor. Webtekno'dan Ümit Kılınç'ın haberinde James Webb Uzay Teleskobu, bugün yeni bir gözlemle karşımıza geldi.

NASA’nın James Webb Teleskobu'ndan faydalanan Avrupa Uzay Ajansı, James Webb tarafından çekilen Messier 74 galaksisinin görüntüsünü paylaştı. ‘NGC 628’ ve ‘Phantom Galaksisi’ olarak da anılan galaksi, tüm etkileyiciliğiyle şu şekilde görüntülendi:


Sol tarafta Hubble'ın gözünden, ortadaki görüntüde Hubble ve Webb görüntülerinin birleşimi, sağ taraftakinde ise Webb'in kızılötesi lensinden galaksinin görüntüsü yer alıyor.

Phantom Galaksisi nedir?


Phantom Galaksisi, Dünyamızdan 32 milyon ışık yılı uzağımızda, Pisces takımyıldızı içinde yer almaktadır. Neredeyse tamamen Dünya’ya dönük olduğu belirtilen galaksi, özellikle sarmal kollarıyla gökbilimciler için favori gözlem merkezlerinden birisidir. Galaksi, ilk olarak 1780 yılında Pierre Mechain tarafından keşfedildi.

Galaksi, bugüne kadar yapılan gözlemlere göre toplamda 3 süpernova patlamasına ev sahipliği yaptı. 2005 yılında yapılan bir gözlem, galaksi içinde ortalama büyüklükte bir karadelik bulunabileceği şüphesini oluşturdu.

James Webb iş başında: İşte 12 milyar ışık yılı uzaklıktaki 'Einstein Halkası'

James Webb'ten bir ilk daha: Karbondioksit tespit etti