Associated Press (AP) ajansının anlaşmaya yakın bir kaynağa dayandırdığı haberinde, Japonya, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Hollanda’nın henüz resmiyete kavuşmayan bir anlaşmaya vardığı bildirildi.

Söz konusu anlaşma kapsamında Hollanda ve Japonya, ileri düzey çip imalat makinelerinin Çin'e ihracatının sınırlandırılmasında ABD ile mutabakat sağladı.

AP haberinde tarafların, anlaşmayı kamuoyuna duyuracağı tarihin belirsiz olduğu ve Beyaz Saray'ın anlaşmaya yönelik yorum yapmadığı kaydedildi.

Japon basın kuruluşu Nikkei Asia'nın piyasa kaynaklarına dayandırdığı haberinde, anlaşmaya yönelik Beyaz Saray, Hollanda Dışişleri Bakanlığı, Japonya Sanayi Bakanlığı Sözcülüğünün, yorum yapmadığı aktarıldı.

BIDEN, BU AY İÇİNDE FUMIO VE RUTTE’Yİ AĞIRLAMIŞTI

Beyaz Saray daha önce, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan liderliğinde Washington'da düzenlenen ve gelişen teknolojilerin güvenliğinin ele alındığı toplantıya Hollanda ve Japonya'dan yetkililerin katıldığını açıklamıştı.

ABD Başkanı Joe Biden, bu ay içinde Japonya Başbakanı Kişida Fumio ve Hollanda Başbakanı Mark Rutte'yi Beyaz Saray'da ağırlamıştı.

Çip fiyatlarında düşüşün sürmesi bekleniyor

 

Ülkeler çip yatırımında yarışıyor

 

Çin-ABD teknoloji savaşı, çip rekabeti ile zirvede