Ünlü milyarder Jeff Bezos, 1994 yılında Silikon Vadisi'nin liderlerinden biri haline gelecek teknoloji firması Amazon'u kurmuştu. Şirket, 2020'de net satışlarının 125,6 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiğini duyurmuş, bu gelir 2021'de ise yüzde 22 artışla 469,8 milyar dolara ulaşmıştı. Birkaç yıl önce dünyanın en zengin insanı olan Bezos, yakın zamanda birinciliği Elon Musk'a kaptırdı.

En büyük hataların da ortaya çıktığı laboratuvar

Milyarder, başarısını önemli ölçüde Amazon'un ticari ürünlerine borçlu. Amazon'un ardında ise Lab126 adlı, gizemli bir laboratuvar var. Bu laboratuvar 2004'te, Mühendis Gregg Zehr tarafından Amazon bünyesinde, ABD Kaliforniya'da kuruldu. 

Araştırma merkezinin adı, "A" ve "Z"yi birleştiren Amazon logosundan geliyor. İngiliz alfabesinde A harfi 1., Z harfi 26. sırada. Bu nedenle merkezin adı Lab126 oldu. Şirketin dünya çapında büyük ses getiren teknolojik ürünlerinin önemli bir kısmı bu laboratuvarda geliştirildi.

İlk başarı "kindle" diye bilinen elektronik kitap okuyucularıyla geldi. 19 Kasım 2007'de üç yıllık bir çalışmanın ardından piyasaya sürülen cihazlar 5 buçuk saat içinde tükendi. Laboratuvardan çıkan diğer ürünler arasında Fire tabletleri, Alexa sanal asistanı, Echo akıllı hoparlörü, Amazon TV ve Astro ev robotu da yer aldı. Ama aynı zamanda 2014'teki Fire Phone başarısızlığının mimarı da bu araştırma tesisiydi.

Amazon bu tarihte Kindle ve tabletleriyle elde ettiği başarının ardından akıllı telefon sektörüne girmeye çalışmıştı. Bu doğrultuda tasarlanan Fire Phone akıllı telefonlar tüketiciden beklenen ilgiyi görmeyince firma yenilgiyi kabul ederek bu telefonların satışından vazgeçmişti. Bu başarısızlık şirkete tahmini 170 milyon dolara mal olmuştu.

Greg Zehr kimdir?

Laboratuvarın başkanı Zehr, daha önce ABD merkezli bilgisayar firması Palm Computing'de donanım mühendisliği biriminin başkan yardımcısıydı.  Daha sonra da Zehr, Motorola'dan bazı meslektaşları sayesinde Apple'a katılmıştı. Steve Jobs'la hiç tanışmadığını söyleyen Zehr, "Komik, onu bir kez otoparkta gördüm" dedi.

Zehr'in Amazon'a katılması, 2004'te bu laboratuvarı kurmasıyla mümkün oldu. İspanyol El Pais gazetesine konuşan Zehr, laboratuvarda en sevdiği fikirlerin, en çılgın görünenler olduğunu belirtti.

Donanım mühendisinin araştırma tesisindeki yeni icatlara ve işleyişe dair ayrıntı vermekten kaçınması göze çarptı. "Laboratuvarda kaç kişinin çalıştığını söyleyemem" diye konuşan Zehr, yaklaşan projelere dair de hiçbir şey söylemedi.

Yaklaşık 20 yılın ardından hala laboratuvarda çalışmaya devam eden Zehr, "Yapılacak çok iş var, kolaylaştırmalıyız. Ve bunun için yapay zeka ve Alexa iyi bir başlangıç ​​noktası" dedi.(IndependenTürkçe)

Jeff Bezos: Uzay, insanlığın gelecekteki evi olacak

Jeff Bezos NASA'ya açtığı davayı kaybetti

Çalışanlarından Bezos'a mektuplu ifşa şoku

Amazon'un kurucusu Jeff Bezos bir günde 20,5 milyar dolar kaybetti

Bezos'tan dünya için 2 milyar dolarlık taahhüt!

Jeff Bezos'un yatı, Akbük Koyu'nda