Ne kadar enerji tüketiyor?
Cambridge Üniversitesi araştırmacıları tarafından derlenen Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi'ne (CBECI) göre, bitcoin tarafından tüketilen toplam enerji bu yıl 128 TWh'ye (Terawatt saat ) ulaşabilir.

Bu, dünyadaki toplam elektrik üretiminin yüzde 0,6'sı veya tüm Norveç tüketiminin fazlası anlamına geliyor.

Uluslararası Enerji Ajansı analisti George Kamiya, "Bu rakamlar, orta ölçekli ülkelerle veya elektrikli araçlar (2019'da 80 TWh) gibi gelişmekte olan teknolojilerle karşılaştırıldığında büyük görünebilir, ancak klima ve fanlar gibi diğer kullanımlara kıyasla küçük kalıyor." dedi.

Google'ın tüm operasyonu 2019'da 12,2 TWh harcadı. Bitcoin madenciliği yapanlar hariç dünyadaki tüm veri merkezleri yılda yaklaşık 200 TWh tüketiyor.

Konuyla ilgili ilk endekslerden birini 2016 yılında bir araya getiren ekonomist Alex de Vries, Bitcoin'in fiyatındaki son artışın kullanımını yoğunlaştıracağına ve enerji tüketimini diğer tüm veri merkezlerinin toplamının ötesine taşıyacağına inanıyor.

Bitcoin neden bu kadar enerji yoğun?
Ödül vaadi, bitcoin için yapılan dev veri merkezlerindeki artışı hızlandırdı.

Bitcoin üretimi, özel bilgisayarlar ve işlemciler tarafından karmaşık denklemleri çözen "madenciler" adlı ağdaki kişiler tarafından yapılıyor.

Birçok kişi madencilik yaparken hesaplamaları daha zor hale getirerek para biriminin istikrarlı bir şekilde tedarik edilmesini sağlamak için tasarlanan sistem her 10 dakikada bir, ağdaki bulmacayı başarıyla çözenlere bir miktar bitcoin verecek ödüllendiriyor

CBECI'yi oluşturan ekibi yöneten Michel Rauchs, "Daha verimli yeni makineleriniz varsa, daha fazla makine kullanacaksınız" diyor.

Çevresel etkisi ne?
Bitcoin savunucuları, enerji santrali sektörlerinde yenilenebilir enerjinin hızlı gelişmesinin, para biriminin çevre üzerinde ılımlı bir etkiye sahip olduğu anlamına geldiğini söylüyor.

Ancak New Mexico Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, 2019'da, son fiyat artışından önce, Bitcoin'in yarattığı her bir dolar değerinin Amerika Birleşik Devletleri'nde 49 sent sağlık ve çevreye zarar verdiği tahmininde bulundu.

Kripto paranın İran gibi ülkelerde kullanımının arttığı belirtiliyor. Petrolünü ihraç etmesini, ucuz ve bol elektrikten yararlanmasını engelleyen uluslararası yaptırımlardan etkilenen madenciler, Washington'un gözünden kaçmak için Ortadoğu ülkesinde çoğaldı.

Michel Rauchs, "İran'da izlenebilen madenciliğin yaklaşık yüzde 5 ile 10 arasında olduğunu" söylüyor.

Ancak o, faaliyetin büyük çoğunluğunun Çin'de olduğunu, Çinli madencilerin ülkenin güneyindeki güçlü hidroelektrik enerji üretiminden faydalandığını hatırlatıyor.

Değişim mümkün mü?
Bitcoin'in artan popülaritesiyle eleştirilerin sesi de yükseliyor.

En çok kullanılan ikinci kripto para birimi olan Ethereum, iş kanıtı protokolünden enerji tüketen işlemlerden bazılarını önleyerek daha az enerji yoğun bir sisteme geçmeyi düşünüyor.

Ancak Bitcoin'in, ağı daha az merkezi olmayan ve güvenli hale getirme riskini taşıyan bu tür değişiklikleri benimsemede büyük zorluklarla karşılaşacağı belirtiliyor.

Sayısız denemeye rağmen, kripto para biriminde büyük bir reformun benimsenmediğine dikkat çeken Rauchs, şu ana kadar uygulanan sistemin değişmesinin beklenmediğini söylüyor.

Ethereum, Bitcoin'i geride bıraktı

Siber hırsızlıkların yüzde 80’I Bitcoin ile ilgili

Bitcoin, Google'a 10 kat fark attı