Ocak ayında gerçekleştirilen CES 2021 konferansında şirket, kayan ekrana sahip konsept akıllı telefonu LG Rollable için kurgusal bir video ile duyuru gerçekleştirmişti. Üreticiler beklenen cihazı yıl içerisinde piyasaya süreceğini ima etmişti. Fakat işler pek de yolunda gitmedi. Yalnızca katlanabilir telefon için değil, diğer modellerin de artık hiçbir zaman gelemeyeceği ihtimali artık iyice gün yüzüne çıktı.

LG telefon üretimini neden sonlandırıyor?

Yakın bir zaman öncesine kadar LG’nin akıllı telefon birimini VinGroup‘a satacağı haberleri gündeme gelmişti. Fakat iki şirket fiyat konusunda anlaşma sağlayamadı. Bunun üzerine LG, 2021’in ilk yarısındaki tüm yeni akıllı telefonlarını askıya aldı. Departmanı uygun bir alıcıya devredemediği için firmanın küçülmeye gittiği ortaya çıktı.

LG Electronic CEO’su Kwon Bong-Seok daha önce verdiği bir demeçte zarar eden işletmeleri için tüm seçenekleri göz önüne aldıklarını söylemişti. Mobil cihaz üreticileri küresel pazarda rekabet etmekte güçlük çekerken; LG’nin bu savaştan geri çekilmesi ihtimali konuşulmaya başlandı.

Şirketin mevcut durumunu daha iyi analiz etmek gerekirse; LG akıllı telefon piyasasında 2015’in ikinci çeyreğinden bu yana zarar ediyor. Geçen yılın sonlarında departmanın toplam kaybı yaklaşık 4,43 milyar doları aşmıştı. Dolayısıyla bu şartlarda firmanın istenilen rakamlardan devredilmesi ihtimali de güç görünüyor. Zira şimdiye kadar teklif edilen hiçbir rakam LG’yi tatmin etmedi.

LG bir zamanlar dünyanın en büyük üçüncü akıllı telefon üreticisi konumundaydı. Fakat piyasadaki rekabete bir türlü ayak uyduramayan şirket, rakiplerinin oldukça gerisinde kaldı. Şimdilik firmanın geleceği belirsizliğini korumaya devam ediyor. Fakat Bloomberg’in aktardığı habere göre üst düzey yetkililer, son ihtimal olarak üretimlerini sonlandırmayı ciddi bir şekilde değerlendirmeye başladılar bile.

Apple'ın radikal kararına ceza yağdı!

 

Apple, iPhone 13'ü hiçbir zaman çıkarmayabilir