Yüzeydeki veri merkezlerini denizin dibinde depolamanın daha güvenilir olacağı ve enerji tasarrufuna yol açacağı iddiasıyla 2018 yılında başlatılan Natick projesinde olumlu sonuçlar alındı. Karadaki veri merkezlerinin oksijen ve nem kaynaklı korozyon ve sıcaklık değişimlerine maruz kalmasının önüne geçmenin hedeflendiği projede sıcaklıktan uzak ve su geçirmez bir tankın içinde olan veri merkezinin daha az sorun çıkardığı tespit edildi. Bu sayede sunucuların ihtiyaç duyulan alanların kıyılarına küçük oranda dağıtılabilmesi ve daha fazla noktada bulut tabanlı kaynaklara erişimin sağlanması hedefleniyor.

Bunun yanında Microsoft, projeyle ilgili beklentilerini büyük tutuyor. Firma, su altındaki merkezinin karadakine kıyasla 8 kat daha az arıza yapma olasılığına sahip olacağını ifade etti. Ayrıca okyanusun dibinde bir tankın içinde olduğundan dolayı bu veri merkezlerine erişimin oldukça zor olduğu da göze alındığında, bu başarısızlık oranı önem arz ediyor.

Öte yandan Natick proje ekibi, sunucuların kullanım süresi sona erdiğinde kolayca çıkartılıp geri dönüştürüleceğinin de altını çizdi.