Sahibi olduğu Virgin Galactic'in uzay aracıyla uzaya çıkan Sir Richard, bunun nasıl bir his olduğunu görmek istediğini söylemişti.

New Mexico'dan TSİ 17.30'da havalanan roket destekli uzay aracı, yaklaşık 1,5 saatlik uçuştan sonra başarıyla iniş yaparak geri döndü.

Uçuşta Virgin Galactic'te Baş Astronot Eğitmeni Beth Moses, Virgin Galactic'te Baş Operasyon Mühendisi olan Colin Bennett ve Virgin Galactic'te Devlet İşleri ve Araştırma Operasyonları Başkan Yardımcısı olan Sirisha Bandla da yer aldı.

Bu uçuşla Richard Branson, uzay turizmi konusunda rakipleri Jeff Bezos ve Elon Musk'ı geride bıraktı.

Uzaya yolculuk 250 bin dolar

Virgin Galactic roket uçağının daha önceki bir prototipi, 2014 yılında California'nın Mojave Çölü üzerinde bir test uçuşu sırasında düştü, bir pilotu öldü ve diğeri ciddi şekilde yaralandı. Richard Branson'ın hedefi, ticari uzay yolculuğu yapmak. Bu noktada 600'e yakın kişi yolculuğa katılmak için depozitolarını yatırdı. Biletlerin fiyatı 250 bin doları buluyor.

Şirket, her koltuğun maliyetini 40.000 dolara düşürmeyi umduğunu duyurdu.

Jeff Bezos ve Elon Musk'ın uzay projeleri

Amazon'un kurucusu Jeff Bezos, 20 Temmuz'da uzay şirketi Blue Origin'in ilk insanlı uçuşuyla uzaya gideceğini açıklamıştı.

Dünyanın en zengin ikinci insanı Elon Musk da Dragon kapsülü ile Dünya'dan yüzlerce kilometre uzağa erişerek orada birkaç gün kalabilmeyi planlıyor.

Musk'ın SpaceX'i ilk tamamen sivil mürettebatını eylül ayında yörüngeye göndermeyi planlıyor. SpaceX, Uluslararası Uzay İstasyonuna çok sayıda kargo yükü ve astronot gönderdi.

İki sıra dışı patrondan uzay rekabeti!

Uzay yarışı! Branson, Bezos'tan 9 gün erken davranacak