NASA'dan yapılan açıklamada, uzay mekiği Challenger'ın bir bölümünün Florida kıyılarında bulunduğunu doğruladı.

Bulunan enkazın talihsiz uzay aracına ait şimdiye kadarkilerin en büyüğü olduğu düşünülüyor.

Son enkaz ise, 1996 yılında bulunmuştu. Challenger, 1986 Ocak ayında havalandıktan kısa bir süre sonra patlamış ve gemideki herkesi öldürmüştü.

NASA tarafından "Bermuda Şeytan Üçgeni" ile ilgili bir belgesel üzerinde çalışan TV ekibinin Mart ayında Cape Canaveral yakınlarındaki deniz tabanında enkazla karşılaştığı açıklandı.

Görüntüler, yönetici Michael Ciannilli'ye gösterildi.

Ciannilli,  Associated Press'e (AP), "Kalbim hızla çarpmaya başladı. Bunu söylemeliyim, bu beni 1986'ya ve bir ulus olarak hepimizin başından geçenlere geri götürdü" dedi.

Lansmanı 28 Ocak 1986'da ABD genelinde canlı olarak yayınlanan Challenger'ın, kalkıştan sadece 73 saniye sonra uzay aracı patladı.

Challenger'dan bir sol yan panel, 2003 yılında parçalanan mekik Columbia'nın bir parçasıyla Kennedy Uzay Merkezi ziyaretçi kompleksinde sergileniyor. Enkazın geri kalanı ise Cape Canaveral'daki bir siloya gömüldü.

ABD hükümeti, mekik enkazının yasal olarak sahibi konumunda. Yeni keşfedilen parça ise NASA onunla ne yapacağına karar verene dek okyanus tabanında duracak. 

AP'ye konuşan yönetici Ciannilli, "Ne yaparsak yapalım, mürettebatın mirası için doğru olanı yaptığımızdan emin olmak istiyoruz" dedi.