2006 için Nokia N95, bir müzik çalar, iyi bir kamera, etkileyici miktarda hafıza ve GPS navigasyonunu bir araya getiren fütüristik bir modeldi. Symbian işletim sistemi ile çalışıyor ve üçüncü taraf uygulamaların kurulumunu destekliyordu.

Nokia markası altında cihaz oluşturma hakkını alan HMD Global, Nokia N95’in devamı niteliğindeki bir ürünü piyasaya sürerek ona yeni bir soluk vermeyi ciddi şekilde düşündü. Bu karar aşamasından sonra karşımıza N95’in prototipi çıktı.

YouTuber Michael Fisher (MrMobile) akıllı telefonun bir prototipini ele geçirmeyi başardı. Prototipte yukarıdan aşağı kaydırıldığında hoparlörler, çift kameralar ve LED flaşlar ortaya yer alıyor. Gizli sensörler bir selfie kamerası olarak işlev görüyor.

HMD Global, Nokia akıllı telefonlarının yeniden canlanmasından bu yana yılların en iyisini geçirmiyor olabilir. Ancak, Kovid-19 salgını ve pazardaki bozulma ışığında şirketin Q1 ve Q2 sırasında zarar görmesi nedeniyle bu oldukça anlaşılabilir bir durum.

Finli şirket akıllı telefonlarının birçoğunu erteledi; ve hala amiral gemisi Nokia 9.3 PureView bekleniyor. Buna rağmen, Nokia, bazı müşteriler için en güvenilir şirketlerden biri olarak hala sağlamdır. Karşı Nokta Araştırması diyor. Araştırma firmasına göre Nokia, akıllı telefon şirketleri için “Güven Sıralamasında” listenin başında yer alıyor.