Orman Yangınlarıyla Mücadele Karar Destek Sistemi gelecek yıl hizmet vermeye başlayacak. Yapay zeka teknolojisiyle işleyecek olan sistem, 11 dakika olan yangına müdahale süresini daha da düşürecek. 

Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Yangın Yönetim Merkezi ve gelecek yıl hizmet vermeye başlayacak ''Orman Yangınlarıyla Mücadele Karar Destek Sistemi''ne iilhili demeç verdi.

Karacabey, merkezin Türkiye'deki orman yangınlarının hem gözetlendiği hem de yönetildiği bir üs olduğunu ifade ederek, 8 insansız hava aracının (İHA) sağladığı görüntünün merkezdeki büyük ekrana yansıtılarak bilgilendirme ve yönlendirme faaliyetlerinin yapıldığını açıkladı.

Ayrıca ülke genelindeki 776 gözetleme kulesinden de görüntü aldıklarına değinerek, "Bu kulelerden 50'sinde mobil, 76'sında sabit olmak üzere toplam 126'sında kamera bulunuyor. O kameraların aktardıkları görüntüler buraya düşüyor. Ayrıca araçlarımızda ve helikopterlerimizdeki kameralardan gelen görüntüleri de buradan izleyebiliyoruz. Yangın çıkması durumunda söz konusu bölgeye en yakın İHA, yangının üzerine gelerek sahanın tamamını adeta sahadaymışız gibi izlememize imkanı veriyor" dedi.

Meteorolojik veriler de izleniyor

Araç Takip Sistemi'nden teşkilata ait tüm araçların konumlarını görülebilen bu görsel bilgiyle, ekiplerin yangına müdahalede daha etkili olmaları için konumlandırma yapılıyor.

Kullandıkları Yangın Yönetim Sistemi ile tüm araçların sürücüleri, harita üzerinden konumları, çalışma süreleri, araçlarının yüklendiği su kapasitesi, yakıt ve mekanik durumları anlık görülebiliyor.

Karacabey ayrıca, "Ekranımızın bir köşesinde daima yangınlara müdahalede çok önemli olan meteorolojik verileri de takip ediyoruz. Bu veriler, olası bir yangının büyüme hızı, yönü ve müdahale seçenekleri konusunda yardımcı oluyor. Yangınlarla mücadele eden sahadaki ekiplerimizin koordinasyonu Yangın Yönetim Merkezi'ndeki uzun yıllar saha tecrübesi olan uzman ekipler tarafından yapılıyor. Merkezden sahadaki ekiplerimizle direkt temasa geçerek bilgi alışverişinde bulunabiliyoruz." dedi.

Sistem yangına en yakın ekiplere sinyal gönderecek

Yangın Yönetim Merkezi'ndeki çalışmaların gelecek yıl devreye girecek yeni bir sistemle farklı boyut kazanacağını vurgulayan Karacabey, Orman Yangınlarıyla Mücadele Karar Destek Sistemi ile merkezdeki tüm bilgilendirme ve yönlendirme çalışmalarının yapay zeka marifetiyle yapılabileceğini dile getirdi.

"Karar Destek Sistemi, Türkiye genelindeki ormanların ve arazilerin yapısını, ekiplerimizin konumunu, meteorolojik verileri bünyesinde anlık işleyerek bizi olay anında hem bilgilendiriyor hem de yönlendirilecek ekiplerin sayısı, yönleri, su takviyesi yapacakları yerler ve gerekli ekipmanlar konusunda uyarıda bulunuyor. Sistem, yangında en yakın ekiplere sinyal gönderip, onların navigasyonlarıyla konum paylaşacak ve olayla ilgili bilgilendirme yapabilecek. Bu sistemi hayata geçirdiğimiz zaman, ortaya çıkabilecek her olumsuzlukta yeterli ve gerekli hava ve kara araçlarının söz konusu bölgeye intikali yapay zekayla sorunsuz sağlanacak." diyerek her görüntünün sisteme işlendiğinin altını çizdi.

İnsan hatası ortadan kalkacak

Söz konusu sistemle insan hatasının da ortadan kalkacak. Karacabey "Bu sistem, şu an 11 dakika olan yangına müdahale süremizi daha da düşürecek. Bu bizim için çok önemli çünkü yangının ilk 20 dakikasındaki 1 dakika, yarım saatten sonraki 1 saate eşittir. Bu sistem şu an dünyada kullanılan bir sistem değil. Türkiye olarak ormancılık alanında en gelişmiş ülkelerin kullandığı teknolojilerin daha ilerisini kullanıyoruz" dedi. 

Google Haritalar orman yangını özelliğine kavuştu!

 

Dronelar orman yangınlarıı engelleyecek

 

Üniversite öğrencisinden orman yangınlarına 'hava aracı' ile çözüm