Rusya uzay ajansı Roscosmos bugün yaptığı açıklamada, Rusya'ya uygulanan yaptırımların amacının "ekonomiyi öldürmek, halkı umutsuzlukla açlığa sürüklemek ve ülkeye diz çöktürmek" olduğunu savundu.

Yaptığı açıklamada:

Başarılı olamayacaklar ama niyetleri belli. Dolayısıyla UUİ'deki ve diğer projelerdeki ortaklarla normal ilişkilerin tekrar kurulmasının, ancak yasadışı yaptırımların tamamen ve koşulsuz şekilde kaldırılmasıyla mümkün olduğuna inanıyorum.

Roscosmos başkanı, ABD, Kanada, Avrupa Birliği ve Japonya'nın uzay ajanslarıyla yapılan işbirliklerinin bitiş tarihine dair önerilerini Rus makamlarına yakında ileteceğini de sözlerine ekledi.
NASA ve Roscosmos, uzay istasyonunda işbirliği içinde çalışıyor. İstasyonda ABD tarafı astronotlara yaşam desteği sağlarken, Rusya da istasyonun itilmesinden ve ayakta kalmasından sorumlu.

Rusya'nın Ukrayna'yı istila girişiminin ardından uygulanan yaptırımlardan sonra Rogozin, istasyonla ilgili tehditkar bir açıklama yapmıştı:

UUİ'deki işbirliğimizi yok etmek mi istiyorsunuz? Bizimle işbirliğini engellerseniz, UUİ'yi kontrolsüz bir şekilde yörüngeden çıkmaktan ve ABD ya da Avrupa'ya düşmekten kim kurtaracak?

NASA ise Roscosmos dahil bütün ortaklarla "çalışmaya devam ettiklerini" vurgulamıştı.

Öte yandan Avrupa Uzay Ajansı, Roscosmos'la ortak yürütülen ExoMars görevinin yaptırımlardan sonra askıya alındığını duyurmuştu.

Bu gerilime rağmen ABD'li astronot Mark Vande Hei, Rus kozmonotlar Anton Şkaplerov ve Petr Dubrov'la Soyuz MS-19 aracıyla 30 Mart'ta UUİ'den Kazakistan'a gelmişti. (Independent Türkçe)

ABD, Rusya'nın teknoloji sektörünü hedef alan yeni yaptırımlar açıkladı

 

Rusya'da devlet kurumlarına yabancı yazılım yasağı geliyor

 

Spotify Rusya'daki faaliyetini durdurdu