Rusya'da mahkeme, Rus kullanıcıların verilerini yurt dışında depoladıkları gerekçesiyle WhatsApp, Snapchat ve diğer sosyal platformların bağlı olduğu şirketlere para cezası verdi.

Başkent Moskova'da yer alan Tagansky Bölge Mahkemesi, WhatsApp'ı (Meta) 301 bin 255 dolar, Tinder'ı (Match Grup) yaklaşık 33 bin 472 dolar, Snapchat ve Hotels.com'u (Expedia Grup) yaklaşık 16 bin 736 dolar ve Spotify'ı 8 bin 368 dolar para cezasına mahkum etti. 

Euronews'te yer alan habere göre, Rusya İletişim Ajansı Roskomnadzor bu 5 şirketin Rus kullanıcılara ait verilerin Rusya'da saklandığına ve işlendiğine dair gerekli belgeleri zamanında sunamadığını söyledi. 

Snapchat ve Hotels.com'un sahibi Expedia Grup, mahkeme kararının incelendiğini bildirdi. Şirketten yapılan açıklamada, "Hotels.com Rusya'daki satış noktasını 1 Nisan 2022'de kapattığını ve artık Rus kullanıcıların verilerini toplamadığını doğrulayabiliriz." ifadeleri kullanıldı.

Spotify şirketi de Rusya ofisini mart ayında kapatmış ve bu ülkedeki hizmetlerini askıya almıştı.

Rus parlamentosunun bilgi politikaları komitesi başkanı Anton Gorelkin, verilerin saklanmasına ilişkin 2015 tarihli yasa gereğince 600 yabancı şirketin kullanıcı verilerini Rusya'da depolamayı kabul ettiğini söyledi. 

Telegram üzerinden açıklama yapan Gorelkin, "Batı ile enformasyon savaşları dikkate alındığında bu yasanın gerekli olduğuna inanıyoruz. Yabancı istihbarat servislerinin ve her türlü dolandırıcıların verilere erişmediğinden ancak bu şekilde emin olabiliriz." ifadelerini kullandı.

Apple'a hatalı tasarım için 50 milyon dolar ceza!

 

Rusya'dan Google’a 360 milyon euroluk ceza

 

Rusya'dan Apple’a para cezası

 

Çin hükümetinden teknoloji devlerine ceza