Ulusal Samsung Elektronik Sendikası'na (NSEU) üye olan işçiler, daha adil maaş koşulları ve daha iyi çalışma şartları talep ediyor. Şirketin önerdiği yüzde 5,1'lik maaş artışını yeterli bulmayan sendika, yıllık iznin bir gün artırılmasını da istiyor. Sendika, taleplerinin karşılanmaması durumunda yeniden greve gitme kararlılığını vurguluyor.

OCAK AYINDAN BERİ SÜREN GÖRÜŞMELER

Samsung yönetimi ile sendika arasında Ocak ayından bu yana maaş artışı ve diğer talepler üzerine görüşmeler yapılıyor. Ancak görüşmelerin sonuçsuz kalması üzerine sendika, greve gitme kararı aldı. Geçen ay yapılan ilk grevin iş faaliyetleri üzerinde etkisi olmadığı belirtilmişti.

GREVİN KATILIMI VE ETKİSİ

NSEU'nun yaklaşık 30 bin üyesi bulunuyor ve bu, Samsung'un Güney Kore'deki işçi sayısının dörtte birine denk geliyor. Ancak, bu haftaki greve çoğunluğu üretim sahaları ve ürün geliştirme departmanında çalışan 6 bin 540 işçi katıldı. Uzmanlar, grevin düşük katılımı ve otomatik üretim sistemleri nedeniyle, dünyanın en büyük çip üreticisi Samsung'un üretiminde büyük bir etki yaratmasının beklenmediğini belirtiyor.

SENDİKANIN TEPKİSİ VE ŞİRKETİN KARI

Sendika başkanı Son Woo-mok, düşük katılım eleştirilerine yanıt olarak sendikanın henüz beş yıl önce kurulduğunu ve üyeleri eğitmek için yeterli zamanlarının olmadığını belirtti. Son Woo-mok, "Yine de katılımın düşük olduğunu düşünmüyorum, diğer sendikalara kıyasla çok genciz," dedi.

Sendika liderleri, şirketin işletme kârından sermaye maliyeti düşülerek yapılan prim hesaplamalarının adaletsiz olduğunu savunuyor. Samsung, 5 Temmuz'da yaptığı açıklamada, yılın ikinci çeyreğinde (Nisan-Haziran) elde edilen kârının geçen yılın aynı döneminin 15 katı olduğunu bildirmişti.

ŞİRKETİN SESSİZLİĞİ

Şirket, bugün başlayan greve yönelik bir açıklama yapmadı. Greve katılan işçiler, Samsung'un Seul'un Hwaseong bölgesindeki genel merkezinde toplandı.

Bu grev, Samsung çalışanlarının daha adil maaş ve çalışma koşulları için verdikleri mücadelenin bir parçası olarak dikkat çekiyor. Sendika, taleplerinin karşılanmaması durumunda daha büyük eylemler düzenlemeye kararlı görünüyor. (BBC Türkçe)

Apple Store çalışanlarından grev kararıApple Store çalışanlarından grev kararı

 

Netflix çalışanları grev planlıyorlarNetflix çalışanları grev planlıyorlar