Bu keşif, eski Sibirya ve Amerika yerlileri arasındaki bağlantının düşünüldüğünden çok daha derin ve güçlü olduğunu gösteriyor.

Max Planck İnsan Tarihi Bilim Enstitüsü’nden He Yu ve meslektaşları, orijinal olarak Güney Sibirya’daki Baykal Gölü yakınlarında bulunan fosilleşmiş dişi yaklaşık 14.000 yıl önce, Üst Paleolitik çağa tarihlendirdi. Daha sonra bu dişten DNA çıkardılar ve dizilediler, sonrasında eski ve modern Amerika yerlilerinin DNA dizileriyle karşılaştırdılar.

Analizler, Amerika yerlisi halkında yaygın olarak bulunan, eski Kuzey Avrasya ve Kuzeydoğu Asya soyunun özel karışımına sahip olan adamın şimdiye kadar keşfedilen en eski insan olduğunu ortaya çıkardı. Dünyada daha önce bilinen benzer atalara sahip en eski birey yaklaşık 11.500 yıl önce yaşamıştı.

Bu adamın DNA’sında kalan izler, Amerika kökenli insanlara yol açan bu soya sahip insanların, tahmin edilenden çok daha geniş bir alana yayılmış olduğunu da gösteriyor.

Hu, “Bu soy, Amerika’ya taşınan ve daha sonra Avrasya kıtasında ortadan kaybolan bir nüfus değil. Hala eski Sibirya boyunca geniş bir gen havuzu vardı ve kuzeydoğu Asya nüfusu ile karıştırmaya devam ediyordu.” diyor.

Londra’daki Francis Crick Enstitüsü’nden Anders Bergstrom, bu sonuçların Amerika’nın kuzeydoğu Asya’dan gelen insanlar tarafından doldurulduğuna dair artan kanıtlara katkıda bulunduğunu söylüyor.

Modern Yerli Amerikalıların atalarının en az 15.000 yıl önce Bering kara köprüsünden Sibirya’dan Kuzey Amerika’ya göç ettikleri düşünülüyor. Bering kara köprüsü, o zamanlar modern Rusya ve Alaska’yı birbirine bağlayan bir kuru toprak parçasıydı.

Bergstrom, “Bu ve diğer antik DNA çalışmalarının gösterdiği şey, Amerika yerlilerinin popülasyonlarının kökenlerini anlamak için eski Sibirya’nın incelenmesi gerektiği.” diyor.

“Baykal Gölü uzun bir süre boyunca genetik bir temas bölgesi gibi görünüyor, hem Paleolitik’te hem de daha yakın bir zaman olan Bronz Çağı’nda batı ve doğudan insanları bir araya getiriyordu.”