Dijital dünyada hayatı kolaylaştıran vazgeçilmez teknoloji ortağı Turkcell Superonline, Türkiye’nin kültür merkezi olan İzmir’de basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Turkcell Superonline’ın Türkiye’ye ve İzmir’e yaptığı yatırımların yanı sıra üstün teknoloji ve müşteri memnuniyetini bir araya getiren yeni ürün ve hizmetleri anlatıldı.
 
Turkcell Superonline Bireysel Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ceyhun Özata, toplantıda yaptığı konuşmada, 2008 yılında Türkiye’yi geleceğin teknolojisiyle donatmak üzere fiber optik yatırımlarına başladıklarını ve ışık hızında interneti 2 milyon ev ve işyerinin kapısına kadar getirdiklerini belirtti. Turkcell Superonline toplam internet müşterilerinin sayısının 686 bini fiber kullanıcısı olmak üzere 1,1 milyon olduğunu; ses müşterilerinin sayısının da 500 bini geçtiğini aktardı.
 
“Turkcell Superonline’ın en çok tercih edildiği il İzmir”
 
Bugüne kadar Türkiye genelinde 2,5 milyar TL’lik, yalnızca İzmir’de ise 185 milyon TL’lik yatırıma imza attıklarını ifade eden Özata, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“Büyük şehrin avantajlarını zengin yaşama kültürü ile birleştirerek, bir dünya şehri olan İzmir’de dünya ile aynı dönemde fiber yatırımlarına başlayarak, şehrin bugün ve gelecekteki refahına önemli bir katkıda bulunduk. İzmirliler, teknoloji ve iletişim alanında yenilikleri hızla benimseyen yapılarıyla öncü şehirlerimiz arasında yer alıyor. Turkcell Superonline olarak, İzmir’de yüzde 42 penetrasyon oranına sahibiz. Bu demek oluyor ki; bireyselde Turkcell Superonline’ın en çok tercih edildiği şehrimiz İzmir. ”
 
İzmir’de şimdiye kadar kurdukları 1.800 kilometreyi aşkın fiber ağ ile 270 bin ev ve işyerinin kapısına kadar 1000 Mbps hızında internet hizmeti götürdüklerini de belirten Özata, 106 bin fiber internet müşterisine ulaştıkları şehirdeki fiber kullanıcılarının aylık ortalama veri tüketiminin 46 GB, ortalama hızın ise 26 Mbps olduğunu aktardı.
 
Evlerin iletişim ve eğlence platformu
 
Özata, fiber altyapının yarattığı farkla, en üst teknolojiye sahip ürün ve hizmetleri tüm Türkiye’deki müşterilerinin ayağına götürmek için çalıştıklarını belirterek; fiber internet, ses, kamera, internet güvenliği, eğitim, oyun ve yeni Turkcell TV Plus ürünü ile evlerde iletişim ve eğlence platformu olarak hizmet verdiklerini söyledi.
 
Zaman ve mekandan bağımsız televizyon keyfi
 
Dünyada televizyon izleme alışkanlıklarının değiştiğini, 2006 yılında televizyon izleyicilerinin yüzde 69’u yayın akışını takip ederken, bu oranın 2013 yılında yüzde 32’ye gerilediğini ifade eden Özata, geriye kalan yüzde 68’in ise “seç-izle” seçeneğiyle kontrolü ele aldığını aktardı.
 
Ceyhun Özata, kısa süre önce tanıtımını gerçekleştirdikleri Turkcell TV Plus kutusunun 54 bin evde yerini aldığını; toplam kullanıcı sayısının ise 400 bini geçtiğini belirterek, şöyle konuştu:
 
“Turkcell sinerjisiyle geliştirdiğimiz kişisel televizyon platformu Turkcell TV Plus’ın en önemli özelliği üstün teknolojisiyle geleceğin televizyon izleme deneyimini bugüne taşıması. Turkcell’in güçlü 3G ve Turkcell Superonline’ın fiber altyapısı üzerinden hizmet veren platform sayesinde akıllı telefon, tablet ve bilgisayarların yanı sıra TV Plus kutusu ile evlerdeki yerini alıyor. Herhangi bir kanalı 12 saat geriye alma olanağı sunan TV Plus, ayrıca istenilen programı buluta kayıt etme özelliğiyle fark yaratıyor ve gerçek çoklu ekran deneyimi ile televizyon keyfi zaman ve mekâna bağımlı olmaktan tamamen kurtuluyor. Örneğin; evde izlemeye başladığınız bir filmi, kaldığınız yerden akıllı telefonunuzdan izlemeye devam edebiliyorsunuz.”
 
İzmir Net altyapısı genişletildi
 
İzmir’in önde gelen akıllı şehirlerden biri olmasını sağlayacak projeler üzerinde çalıştıklarını söyleyen Özata, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile ortak çalışmalarla İzmir Net altyapısını genişlettiklerini anlattı. Özata, bireysel müşterilere yaptıkları yatırımların yanı sıra şehirdeki kurumsal müşterilerine toplam telekom çözümleri sunduklarını da ifade ederek, “Bu kapsamda 3 ilimizde veri merkezi hizmeti sunmaktayız. Gelecek yılın başında ise Gebze’de temeli atılacak yeni veri merkezimiz ile mevcut veri merkezi kapasitemizi ikiye katlayacağız. Yaklaşık 22 bin metrekare kapalı alanda, 10 bin metrekare veri merkezi alanına; Tier-4’e hazır altyapı ile 3 noktadan yedekli fiber altyapıya, ileri deprem güvenliğine ve Leed sertifikasına sahip çevreci tesisle kurumlara en üst kalitede ve güvenilirlikte hizmet vereceğiz” dedi.