Özel hayatın mahremiyetine ilişkin mevcut kuralları genişleten şirket, kullanıcılara kendilerine ait fotoğraf ve videoların başkalarınca paylaşılması durumunda Twitter'ın bu görüntüleri kaldırılmasını talep etmesine imkan tanıyacak.

Kişisel bilgilere yönelik mevcut yasağı, medya içeriklerini de kapsayacak şekilde genişleten Twitter böylelikle taciz veya mahremiyet ihlallerini önlemeyi amaçlıyor. Ancak bu düzenleme, 'kamu yararına paylaşılan veya kamu söylemine değer katan' paylaşımları istisna olarak ele alacak.

Twitter Güvenliği tarafından değişikliğe ilişkin yapılan açıklamada "Fotoğraf ve video gibi kişisel medya içerikleri bir kişinin bireysel mahremiyetini ihlal edebilir ve duygusal yada fiziksel zarara neden olabilir" denilirken, "Özel medya içeriklerinin kötüye kullanımı herkesi etkileyebilir, fakat kadınlar, aktivistler, muhalifler ve azınlık toplulukları mensuplarını çok daha fazla etkileyecektir." ifadelerine yer verildi.

Yeni düzenlemenin tüm gerçek kişilerin görsellerde yer alan kişilerin izni olmadan paylaşılan her çeşitteki medya içeriklerini kapsadığı belirtilirken, Twitter'ın hangi durumlarda görselleri kaldıramayacağına ilişkin de bilgi verildi. Buna göre, düzenleme ünlü sanatçılar ve siyasetçiler gibi halka mal olmuş kişilerin görüntülerini kapsamayacak. Twitter aynı zamanda cinsel içerik barındıran görüntülerin rıza dışında paylaşılmasının yasaklanması gibi mevcut kuralların yanı sıra diğer bir takım durumları da dikkate alacak.

“Hesap sahiplerinin, şiddet içeren bir olayın ardından veya kamuoyu nedeniyle haber değeri taşıyan bir olayın parçası gibi bir kriz durumunda yer alan birine yardım etmek amacıyla özel kişilerin resimlerini veya videolarını paylaşabilecekleri durumlar olduğunun farkındayız. faiz değeridir ve bu, bir kişinin güvenlik risklerinden daha ağır basabilir ”diyor yazı. Ayrıca, geleneksel haber kuruluşları tarafından kapsanıyorsa, medyayı çevrimiçi bırakabilir. Ve “belirli bir görselin ve beraberindeki tweet metninin kamu söylemine değer katıp katmadığını, kamu yararına paylaşılıp paylaşılmadığını veya toplulukla ilgili olup olmadığını” dikkate alacaktır.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Hesap sahiplerinin şiddet içeren bir eylem sonrasında yada kamu yararı nedeniyle haber değeri taşıyan bir olayın parçası olmak gibi bir kriz durumundaki birine yardım etmek amacıyla kişilerin fotoğraflarını yada videolarını paylaşabildiği durumların olduğunun farkındayız. Ve bu durumlar bir kişinin bireysel güvenlik risklerinden daha ağır basabilir."

Twitter, bu gibi durumlarda basın organlarında yayınlanan görüntüleri kaldırmayabileceğini belirtirken, 'belirli bir görsel ve beraberindeki tweet toplumsal söyleme değer katıyor, halkın yararına paylaşılıyor, yada toplumla ilgiliyse' görsellerin kaldırılmasını bu durumları dikkate alarak değerlendireceğini kaydetti.

Amaç her ne kadar internet üzerindeki taciz ve zorbalık kampanyaları kapsamında paylaşılan fotoğraf ve videoları kaldırmak olsa da, pratikteki uygulamasının, Twitter'ın belirli bir duruma ilişkin nüansları kendi başına yargılamasına bağlı olacak.

Twitter'ın yeni CEO'su Parag Agrawal oldu

 

Twitter kaybolan tweet'ler sorununu iPhone için çözdü

 

Twitter, artık fotoğrafları tam boy gösterecek