Son zamanlarda hacker saldırılarına hedef olan ve güvenlik açıkları nedeniyle eleştiriler alan şirket hakkında FTC tüketici gruplarına özelleştirilmiş reklam göstermek için güvenlik amacı ile istenen telefon numaralarının kullanılıp kullanılmadığını araştırıyor.

Telefon numaraların bir kısmının reklam hedeflemesinde kullanıldığını 2019 yılında kabul eden Twitter'dan yapılan son açıklamada "Mesele henüz nihai bir sonuca ulaşmadı ve sürecin ne zaman neticeleneceğine ilişkin de kesin bir takvim yok" denildi.

Twitter daha önce de FTC tarafından soruşturma geçirmiş ve ceza ödememek için 20 yıl boyunca kullanıcıları hatalı yönlendirme yapmaması karşılığında 2011 yılında bir anlaşmaya varmıştı.

250 milyon dolar ceza kesilebilir
Yürütülen bu soruşturma sonunda FTC bir ihlal olduğuna karar verirse San Francisco merkezli Twitter Inc.'in 150 ila 250 milyon dolar arası bir cezaya çarptırılması söz konusu. Ayrıca hak ihlali başına 16 bin dolar ceza ödenmesi de söz konusu olabilecek. Soruşturma nedeniyle Twitter'ın borsa değeri yüzde 1'lik düşüş yaşarken 2020 genelinde şirket yüzde 14 değer kazandı. FTC yetkilileri ise henüz soruşturmaya ilişkin bir açıklama yapmış değil.

FTC 5 milyar dolar ceza kesti
FTC son yıllarda Facebook, Youtube ve Google gibi teknoloji ve yazılım devleri şirketlere toplam 5 milyar dolar ceza kesti.