ABD'deki Twitter kullanıcıları, platformun aylık 4,99 dolarlık (yaklaşık 90 lira) Twitter Blue aboneliğine üye olduklarında tweetlerini düzenleme imkanına kovuştu.

YALNIZCA TWEET'LER İÇİN GEÇERLİ OLACAK
Düzenlenen tweet'ler, gönderi en son düzenlendiğinde, yanlarında bir simge ve zaman sembolüyle görünecek ve diğer kullanıcılar paylaşımın düzenleme geçmişini görebilecek.
Ancak, düzenleme seçeneği yalnızca tweet'ler için kullanıldığından, retweetler, yanıtlar ve ileti dizileri gibi diğer gönderiler için geçerli olmayacak.

TWEETLER 5 DEFAYA KADAR DÜZENLENEBİLECEK
Özelliği deneyen NBC'nin teknoloji muhabiri Ben Collins, kullanıcıların tweet'lerini birden fazla kez düzenleyebileceklerini resmi hesabından duyurdu. Twitter'dan yapılan açıklamada ise tweet'lerin 5 defaya kadar düzenlenebileceğini açıkladı.

DÜZENLEME DÜĞMESİ HASARA YOL AÇABİLİR
Washington Post’a konuşan SocialProof Security CEO'su Rachel Tobac, düzenlenen tweetlerin Twitter'da nasıl hasara yol açabileceği konusunda şöyle bir örnek verdi:
“Birisi, sansasyonel kişileri seçipi 'Bu iki ünlü flört etmeye başladı' yazan bir tweet atacak. Ardından bu paylaşım viral olacak. On beş ila 20 dakika bu bir kripto dolandırıcılığına veya kimlik avına dönüşen bir bağlantıya değiştirilecek” dedi.
Twitter bu yılın başlarında “Düzenle” seçeneğini Twitter Blue'ya getireceğini duyurdu ve eylül ayında küçük bir kullanıcı grubuyla test etmeye başladı.

DORSEY DÜZENLEME DÜĞMESİNE KARŞIYDI
Öte yandan, geçen Kasım ayında Twitter CEO'luğundan ayrılan Jack Dorsey, yıllardır Twitter'a bir “Düzenle” düğmesinin gelmeyeceği konusunda kararlıydı.
2018'de Dorsey, bir etkinlikte Twitter'a düzenleme seçeneği gelme olasılığını tartıştı ve platformun böyle bir özelliğinin kötüye kullanılabileceğini söyledi.

Instagrama yeni özellik: 'Gönderi sabitleme'

 

WhatsApp'a yeni özellik: Üç mavi tik

 

Facebook'tan Türkiye'ye yeni özellik