İngiltere'nin başkenti Londra'nın ev sahipliğini yaptığı Yapay Zeka Zirvesi'nde, dünya çapındaki yapay zekâ uygulamaları tanıtılıyor.

Yaklaşık 4 bin teknoloji profesyonelinin katılımının beklendiği ve konferansların yapıldığı zirvede, yapay zekânın nasıl operasyonel hale getirileceği, ölçeklendirileceği ve geleceğe yönelik dijital dönüşümün nasıl sağlanacağı ana gündem maddeleri arasında yer alıyor.

9'uncusu düzenlenen, zirvede IBM, Nvidia, Intel, HP ve Google Cloud'ın da aralarında bulunduğu birçok uluslararası teknoloji firması yapay zekâ ürünlerini tanıtıyor.

OpenAI Baş Çözüm Mimarı Colin Jarvis, zirvenin açılışında yaptığı konuşmasında, yapay zekâ dünyasında gelişmelerin çok hızlı ilerlediğini belirterek, "(Yapay zekâ teknolojilerinde) İlerleme hızı, yeni uygulamalar piyasaya sürülene kadar mevcut uygulamaların güncelliğini yitirmiş olabileceği anlamına geliyor." dedi.

ChatGPT'nin 2022'nin sonlarında ortaya çıktığını ancak piyasada benzer yeni ürünlerin de olduğunu anımsatan Jarvis, bu alandaki gelişmeleri "silahlanma yarışı" olarak tanımladı.

Jarvis, piyasada yüksek performanslı modellerin çeşitliliğinin devam edeceğini ve yarışın büyüyeceğini ifade ederek, "Önümüzdeki yıl göreceğimiz ilginç gelişmelerden biri, bu modellerin yetenekleri açısından GPT*3'ten GPTG-4'e bir sıçrama yapıp yapmayacağı. Bu gelişmenin daha fazla teknoloji tedarikçisinin ve çeşitliliğin fazla olduğu bir pazarda devam etmesini bekliyorum." diye konuştu.

Yapay zekâ teknolojilerinin otomasyona etkisini de değerlendiren Jarvis, "Yapay zekâ tam otomasyon sağlanacağı anlamına gelmiyor." ifadesini kullandı.

Jarvis, yapay zekâ teknolojileriyle sağlanacak otomasyonun insan kaynağının yerini tam olarak alamayacağını sözlerine ekledi.

Yapay zekâ Zirvesi Londra 2024, yarın sona erecek.

Apple'dan yapay zeka hamlesi: OpenAI ile anlaşma sağlandı

 

YKS'de yapay zekalı kopya!

 

Yapay zeka devleri gözaltında! Nvidia, Microsoft ve OpenAI'a rekabet soruşturması

 

Microsoft’un yapay zeka aracı endişe yarattı

 

İşte dünyanın ilk yapay zeka hastanesi!