Gök bilimi uzmanları, yeşil kuyruklu bir yıldızın yaklaşık 50 bin yıllık aradan sonra Dünya'ya yaklaştığını duyururken, bir daha geri gelmeyecek bu yıldızı çıplak gözle görecek son nesil olacağımız açıklandı.

ZTF adı verilen yeşil kuyruklu yıldız, ocak ayı sonunda ve şubat aşı başında izlenebilecek.

Yeşil kuyruklu yıldız, kuzey yarım kürede çıplak gözle, güney yarım kürede ise teleskopla görülebilecek. Yeşil kuyruklu yıldız, yeryüzüne en yakın mesafe olarak 42 milyon kilometre uzaklıktan geçecek.

Bu, mesafe Ay'ın ortalama uzaklığının yaklaşık 109 katı, ancak kuyruklu yıldız parlak olduğu için bazı bölgelerde gece gökyüzünde görülebilecek. 2 Şubat tarihi, ZTF’yi izlemek için en elverişli tarih olarak veriliyor.

"Dönmemek üzere yoluna devam edecek"

Greenwich Kraliyet Gözlemevi’nde çalışan gökbilimci Jessica Lee, Newsweek dergisine yaptığı açıklamada, bu kuyruklu yıldızı dünyadan bir daha görememe şansının çok yüksek olduğunu belirterek, “Bazı tahminler, bu kuyruklu yıldızın yörüngesinin o kadar eksantrik olduğunu ve artık bir yörüngede olmadığını gösteriyor. Yani buna göre kuyruklu yıldız hiç geri dönmeyecek ve yoluna devam edecek.” dedi.

Bilim insanlarına göre ilk defa geçen yıl mart ayında “Zwicky Transient Facility” tarafından keşfedilen ZTF, buzul çağından bu yana bir daha Dünya'nın kozmik komşusu olmadı.

Bilim insanları, ZTF’nin 50 bin yılda bir Güneş'in yörüngesinde döndüğü yönündeki hesaplamaları göz önüne alındığında son olarak Neandertallerin yaşadığı dönemde bu yeşil kuyruklu yıldız Dünya'nın en yakın bölgesinde geçti.

Ocak ayının sonlarına doğru...

NASA'ya göre, Kuzey Yarımküre'de, yeşil kuyruklu yıldız ocak ayı sonlarında şafaktan hemen önce görünecek.

Amatör astronomlar, ZTF’yi görebildiklerini göstermek için şimdiden kuyruklu yıldızın fotoğraflarını çekmeye başladı. Bilim insanlarına göre, tamamen gölgeli yeni Ay, 21 Ocak tarihinde kuyruklu yıldızı izleyebilmek için ideal karanlık ortamı sağlayabilir.

Bunun ardından şubat ayının başlarında, kuyruklu yıldız Güney Yarımküre'de izlenebilecek.

Kuyruklu yıldız 31 Ocak ve 1 Şubat'ta en parlak şekilde görülmesi bekleniyor. Ancak bunun için Ay’ın parlak olması gerekiyor. Kuyruklu yıldızın çok açık, çok karanlık bir gökyüzünde optik yardım olmadan bir nesnenin görülebileceği en sönük haliyle görülme imkanı belki söz konusu olacak.

İlk başta yeşil kuyruklu yıldızı tespit etmek için bir teleskop gerekecek. Ancak ZTF Dünya'ya yaklaştıkça meraklılar, dürbünle ve hatta çıplak gözle de gök cismini görebilecek.

NASA son yaptığı açıklamada, “kuyruklu yıldızlar herkesin bildiği gibi tahmin edilemez, ancak bu kuyruklu yıldız parlaklıkla ilgili mevcut eğilimi devam ederse dürbünle tespit edilmesi kolay olacak ve karanlık gökyüzü altında çıplak gözle görülebilmesi de mümkün olacak.” tespitinde bulundu.

Bilim insanları ne önerdi?

En iyi izleme için bulutsuz bir gecenin olması ve şehir ışıklarından uzaklaşmak gerekiyor. Ay ufkun altındayken gökyüzü daha da karanlık olacak.

Bir kentsel alanın yakınında olanlar, ışıkların kuyruklu yıldızı çıplak gözle boğması ihtimaline karşı dürbün veya hatta bir teleskoba başvurabilir.

Kuyruklu yıldızı görmek için gece gökyüzünde nereye bakmak gerekir?

“ EarthSky.org ” isimli siteye göre, Kuyruklu yıldız şu anda Herkül sınırına yakın Boötes takımyıldızından geçerken görülebiliyor.

ZTF, kutup yıldızı olan Polaris'e doğru ilerliyor ve 30 Ocak'ta yıldızın çevresinde görülebilecek. Akşamın erken saatlerinde Polaris'e yaklaşırken bu yıldız daha iyi izlenebilecek. Uzay araştırmaları yapan WM Keck Ensitüsü Müdürü Thomas Prince, "ZTF’yi, büyük bir olasılıkla diğer yıldızlardan ayırmak mümkün. Çünkü diğer yıldızlara kıyasla biraz daha bulanık görünecek.” dedi.

ZTF’nin Güney Yarımküre'de 10 Şubat'ta Mars'tan yaklaşık 1,5 derece uzakta olacağını ve bunun da kol uzunluğu dikkate alındığında serçe parmağı genişliğinde olacağını kaydeden Prince, “Gökyüzünde parıldayan Mars'ı bulabilirseniz, kuyruklu yıldız için hemen etrafına bakın.” tavsiyesinde bulundu. (Euronews)

Yaklaşık 2 milyar yıldızın verilerini paylaştı

Bir kuyrukluyıldızın bıraktığı tuhaf iz keşfedildi

Bilim insanlarından 8 milyar yıllık radyo sinyali keşfi

NASA, Mars'taki mini helikopter Ingenuity'nin fotoğrafını paylaştı

NASA yeni bir gezegen keşfetti