ABD'li yüz tanıma şirketi Clearview AI'ye insanların görüntülerini izinsiz topladığı gerekçesiyle, 7,5 milyon sterlinlik  (yaklaşık 150 milyon lira) ceza kesildi. Şirketten, İngiliz vatandaşlarına ait bilgileri toplamayı durdurması ve elindeki verileri yok etmesi istendi.

Clearview AI şirketi, çeşitli web sitelerinden ve sosyal medya platformlarından elde ettiği 20 milyardan fazla fotoğraflık bir veri tabanına sahip.

Şirketin müşterileri (polis dahil), sisteme kişi fotoğraflarını ekleyebiliyor ve veritabanındaki görüntülerle eşleşme olup olmadığını kontrol edebiliyor.

Verilerin güvenlik güçleri tarafından kullanılmasına izin vermişti

Küresel bir çevrimiçi veritabanı oluşturmak için sosyal medya kullanıcılarının fotoğraf ve verilerini bireyleri bilgilendirmeden ve onayını almadan toplayan Clearview, söz konusu verilerin güvenlik güçleri tarafından kullanılmasına da izin vermişti.

Dünya çapında 20 milyardan fazla yüz görüntüsü topladığını açıklayan şirketin, internet hesaplarını kapatmaları veya hesaplarını özelleştirmelerine karşın kullanıcıların fotoğraf ve kişisel bilgilerini kendi bilgi bankasından silmediği ortaya çıkmıştı.

Firma, Fransa, İtalya ve Avustralya’daki düzenleyiciler tarafından da para cezasına çarptırılmıştı.

Yüz tanıma sistemi sebebiyle Facebook'a dava açıldı

Yüz tanıma şirketine "yüzleri sil" talimatı

Yüz tanıma yazılım firmasına 17 milyon sterlin ceza