Samsung, ünlü Rus Bitcoin firması Baikal Minner ile kripto madenciliği üretimi için anlaştı. Anlaşmaya göre 14nm ASIC (Application Specific Integrated Circuit) ya da bütünleşik devre çip üretimi yapacak. Önümüzdeki ayda çiplerin üretime başlayacağı söyleniyor. Bu anlaşmanın Baikal'a faydası ise Bitcoin yazılımında Samsung'un yeni üretim çiplerini kullanması olacak.

Kripto parada artan talebin farkında olan Samsung, dünyanın en iyi beş pazarlarından biri olan Kore'de olmanın ekmeğini yemenin peşinde düştü. Hızla popülerlik kazanan kripto paralar Kore'de oldukça revaçta.

Nitelikli kripto para yatırımcıları güvenilir ortaklarla anlaşan (Qualcomm, Apple vs.) Samsung'un tanıdık olmasını da fırsat bilerek yatırımlarını artıracağının sinyalini verdi.

Çinli üretici Bitmain, küresel madenciliğin %70'lik pazar payına sahip olmayı sürdürüyor. Bitmain, günlük olarak 44 milyon won (yaklaşık 41 bin dolar) elektrik faturası ödüyor. Japon internet firması GMO da 7nm ASIC çip üretmeyi planlarını açıkladı.