Talking Angela... Bu uygulama özellikle çocukların interaktif olarak kullanabileceği ve soru cevap formatında karşılıklı konuşmaların yapıldığı bir uygulama. Akıllı telefonlar arasında bir hayli popüler olan uygulama her ne kadar zararsız olsa da, internette bazı kaynaklardan çıkan haber ve iddialar uygulamayla ilgili kafa karıştırıcı bilgiler veriyor. Örneğin bu uygulamayı kullanan çocukların bilgilerinin toplandığı, görüntülerinin telefonun ön yüzündeki kamera ile çekildiği iddiaları oldukça düşündürücü.
 
Hatta Dallas'ta uygulamayı telefona yükledikten sonra ortadan kaybolan Eli Moreno isimli çocuğun kaybolmasında da uygulamanın parmağı olduğunu düşünenler bile oldu.


 
Uygulamayla ilgili bir diğer iddia ise Talking Angela uygulamasındaki Angela'nın gözlerinde bilinmeyen bir adamın yansıması olduğu, Angela'nın çocuklara adres bilgisini sorduğu ve çocukların yanlış adres verdiği durumlarda ise 'yalan söylüyorsun' şeklinde cevaplar verdiği de söyleniyor.


 
Ancak Outfit7'nin marka yöneticisi Randeep Sidhu konuyla ilgili yaptığı açıklamada 'iPhone ekranında Angela'nın gözleri ardında gizli kamera olduğu iddiaları sadece gülünç' demekle yetindi.
 
GELİŞTİRİCİ OUTFIT7: BİLGİ TOPLAMIYORUZ
 
Ancak elbette ne böyle bir kaçırılma hikayesi var; ne de uygulama kullanıcılarla ilgili bilgi toplama derdinde değil. Uygulamanın geliştirici ismi Outfit7'nin Talking Angela hakkındaki açıklamaları gayet açık ve net aslında: "Ürünlerimiz ve hizmetlerimiz hiçbir şekilde 13 yaş altı çocukların kişisel bilgilerini toplamamaktadır. Eğer böyle bir şey söz konusu olursa anında müdahale edip içerikleri temizliyoruz."

 
Uygulama zararsız da olsa siz siz olun çocukların telefon kullanırken internette neler yaptığını iyi izleyin veya interneti tamamen kapatıp sadece oyunları oynamalarına izin verin. Hiç değilse böyle iddialarla hem kafanız karışmaz, hem de içiniz rahat bir şekilde telefonunuzu çocuğunuza teslim edebilirsiniz.
Hürriyet